Téma iss

Sociologové se vzbouřili kvůli rozřazování do magisterských zaměření

Studenty magisterské sociologie čekalo jen několik dní před začátkem akademického roku nepříjemné překvapení. Ti, kteří měli zájem o zaměření Aplikovaný sociologický výzkum a jeho metodologie, se totiž dozvěděli, že pro velký zájem bude počet studujících omezen. Ti, kteří nesplní kritéria, budou přeřazeni jinam. To si ale studenti nenechali líbit. (Pokračování textu…)

Na FSV se v září chystají konference i diskuse

Fakulta sociálních věd rozhodně neustrnula v prázdninovém tempu a ještě před začátkem nového akademického roku se na její půdě odehraje hned několik zajímavých diskusí a konferencí, a to dokonce s mezinárodní účastí. (Pokračování textu…)

Miloslav Petrusek: Kritická role společenských věd je nezastupitelná

Ač sídlí ve stejné kanceláři jako ostatní členové katedry sociologie, těší se profesor Miloslav Petrusek neobyčejné úctě. Ještě než začal náš rozhovor, sekretářky mu přinesly přímo do kanceláře kávu a tvarohový šáteček k snídani. S jedním z „otců zakladatelů“ Fakulty sociálních věd a význačnou postavou české sociologie jsme si povídali o veřejné úloze společenských věd, plánované reformě vysokého školství i budoucnosti české sociologie. (Pokračování textu…)

Pozvánka: Křest knihy „O lidech. Na blízko i na dálku“

Téměř rok pracoval tým mladých nadšených odborníků ze sociologie, pedagogiky i IT na unikátním projektu Live On Line. Ten se snažil postihnout fenomén internetu a jeho roli v současné společnosti z pohledu sociálních věd.

Nyní jako závěrečný výstup celé akce napsali jeho autoři knížku o metodice celé akce. Její křest se koná 1. února od 19 hodin v klubu K4 v Celetné.
(Pokračování textu…)

Na podzimní škole ISS se dostali až k erotice

Trend nejrůznějších „škol“ v podobě workshopů se zajímavými tématy se dostal i na Institut sociologických studií. Na konci září zde probíhala ve spolupráci s Lidovými novinami jedna taková, kde se sociologové učili, jak psát odborně a přitom srozumitelně pro média. Studentům v ní radili jak sociologové z katedry sociologie, tak novináři z Lidových novin. Na otázky o průběhu akce samotné odpovídal Jan Maršálek, koordinátor celého projektu. (Pokračování textu…)

Absolventka ISS: Jana Hamanová, vedoucí projektů pro SC&C

hamanova2Jana Hamanová se k sociologii dostala v podstatě náhodou. Hlásila se na filozofickou fakultu, obor učitelství čeština- dějepis. V novinách pak objevila inzerát, že se otvírá FSV. (Pokračování textu…)

Sociologové budou zkoumat internet. LOL

live-on-lineKdo dnes neumí plavat ve vlnách internetu, jako by nebyl. Bez profilu na Facebooku, emailové schránky, strýčka Googlu a tety Wikipedie si málokterý student dnes vystačí. „Používat je ale něco jiného než rozumět,“ tvrdí sociolog Martin Buchtík. Je členem týmu, který připravuje projekt na podporu „internetové osvěty“ mezi studenty – se symbolickým názvem Live On Line (LOL).
(Pokračování textu…)

Magistři z ISS: I servírky berou víc!

Studnet se učí. Foto: T. VilímNa jedné z přednášek jsem nedávno zažila celkem slušnou vzpouru. Vyučující si totiž dovolil zadat ke každé hodině četbu zhruba dvaceti stran, a to z části v anglickém jazyce, teoreticky poněkud náročnějších. Několik studentů se ozvalo, že jim četba osmistránkového úryvku zabrala pět hodin. Rozběhla se debata, v níž nemohlo být vítězů. (Pokračování textu…)

ISS: najdi chyby na webu a vyhraj 50 Kč

web ISS - novýV dubnovém čísle časopisu Sociál jsme vás informovali, že v nejbližší době dostane Institutu sociologických studií nový web. Ke spuštění stránek, které už byly připravené, ale došlo až po více než půl roce. Proč tak pozdě a v čem má být lepší?
(Pokračování textu…)