Neférové přijímačky odrazují od studia na FSV
Hned na úvod bych rád zdůraznil, že jsem na IPS přijat byl a nejde tedy o nahněvaný pamflet neúspěšného uchazeče. Asi všichni víme, že přijímačky nejsou procházka rájem. Právě proto však očekáváme férové a rovné podmínky. Stejný zájem by měla mít i fakulta – přijmout jen ty nejlepší, nikoli „nejšikovnější“ studenty.
Velmi mě zklamalo, že právě na nejprestižnější české univerzitě jsem zažil přijímací zkoušky, které vyvolávají silné pochybnosti o jejich transparentnosti a o rovnosti šancí. Už jen způsob rozsazení uchazečů v prvním kole je sporný. Ten totiž vlastně ani neexistuje.
Každý si mohl sednout na místo podle vlastního uvážení, čehož pochopitelně využily rozsáhlé skupiny kamarádů, které obsadily zadní řady učebny. Nemožnosti odložit si věci mimo učebnu využili mnozí k ukrytí a následnému použití připravených poznámek a taháků.
Snad ani při testech na střední škole nebylo možné, aby zkoušení seděli vedle sebe. Na přijímací zkoušce k politologii jsme ale seděli natlačeni jeden na druhého tak, že člověk viděl do testů všem okolo i kdyby nechtěl… Pravdou je, že většina do testů vidět chtěla a chaotické rozdávání zadání jim to jen usnadnilo.
Tak vznikaly situace, kdy vedle sebe sice seděli uchazeči s rozdílným jazykovým testem, ale se stejnou variantou testu oborového. Z každé strany navíc dobře kryti masou dalších studentů. Dozor by tak ani při nejlepší vůli nedokázal uhlídat takové množství na sebe natlačených uchazečů. Zřejmě na to i rezignoval. Všichni tři doktorandi proseděli celý čas za katedrou.
Další kapitolou je druhé kolo přijímaček. Protože se k ústním pohovorům dostalo několik mých známých u různých komisí, mohli jsme své zážitky porovnat. Nevím, jestli existuje nějaká jednotná metodika hodnocení uchazečů, ale kde se jedna komise vyptávala na zájem v oblasti mezinárodních vztahů, v jiné komisi byl uchazeč podroben jen faktografickým otázkám. Zajímavé bylo i porovnání celkového počtu bodů, které jednotlivé komise přidělovaly. Zatímco první kolo přijímaček bylo značně personálně i prostorově podhodnocené, druhé kolo by potřebovalo hlavně pevnější pravidla hodnocení.
Tyto dojmy se ještě zintenzivnily tím, že jsem měl možnost zažít i přijímačky na konkurenční Fakultě sociálních studií MU v Brně. Rozhodně byl zabezpečený transparentnější průběh zkoušky, například i díky nezávislému výběru administrátorů, hodnocení mimo fakultní prostředí nebo zaslání kopie výsledkového archu i s hodnocením až domů. Jasněji byly vymezeny i požadované znalosti uchazečů.
Tyto zážitky mi však usnadnily rozhodování na které škole studovat. Průběh přijímacích zkoušek mě (i několik mých známých) velmi zklamal a popravdě řečeno také odradil od studia na FSV. Přijímačky na IPS skutečně nejsou pro vaši fakultu dobrou vizitkou.
Martin Dubéci
student politologie na FSS MU v Brně
mdubeci [zavináč] gmail.com