Téma zurnalistika

Žurnalisti předvedou, co umí. Pořádají Žurna fest

Že studenti žurnalistiky umí jen psát a maximálně ještě fotit? Omyl. V úterý večer předvedou, že v  nich vězí mnohem víc a mohli by se živit nejen jako novináři, ale třeba i jako… muzikanti. Nevěříte? Tak přijďte na rockový koncert studentů katedry žurnalistiky Univerzity Karlovy, který proběhne v pražském klubu Rock Café 10. dubna 2012 od 19:30. (Pokračování textu…)

Jak se učí žurnalistika ve světě

Studium žurnalistiky. Někteří ho považují za ztrátu času, jiní by se za něj bili do krve. Žurnalistice na FSV je vytýkáno přílišné zaměření na historii či málo praxe. Jak jsou na tom budoucí čeští novináři ve srovnání se studenty v zahraničí? (Pokračování textu…)

Absolvent IPS: Tomáš Lindner, redaktor Respektu

Tomáš LindnerAni dnes nemusí být člověk dravou rybou, aby se prosadil. Sedmadvacetiletý redaktor týdeníku Respekt neodpovídá klasickým představám o zuřivém reportérovi. Jeho prvním jazykem je němčina, půl roku žil v Africe a svou novinářskou činností chtěl rozšířit obzory českým médiím. Úspěšně zakončil magisterské studium politologie, nepatří však mezi ty, kdo si na titulu zakládají.
(Pokračování textu…)

Jan Jirák byl jmenován profesorem

Jan Jirák z katedry mediálních studií byl dnes jmenován profesorem. Od prezidenta Klause převzal jmenovací dekret spolu s dalšími 93 docenty, 25 z nich pochází z Univerzity Karlovy. K profesorské hodnosti přitom vedla dlouhá cesta, celé řízení trvalo přes dva roky.
(Pokračování textu…)

Absolventka IKSŽ: Barbara Nesvadbová, šéfka Harper´s Bazaar

Barbara Nesvadbová

„Řekla bych, že působením v oblasti zábavy jsem své kantory nezklamala. Nikdo z nich si stejně asi nemyslel, že by se ze mne stala redaktorka Respektu. Nikdy jsem nebyla hlubokomyslná holka déle než hodinu, a ještě většinou večer,“ komentuje s nadhledem své dosavadní profesní směřování novinářka a spisovatelka Barbara Nesvadbová.
(Pokračování textu…)

Jirák a Köpplová: věda na IKSŽ je na světové úrovni

V minulém čísle Sociálu se Martin Gregor z IES v rozhovoru vyjádřil na adresu IKSŽ zhruba takto: „Mám pocit, že některým jiným výzkumníkům nedochází nejen to, že jim ujel vlak, ale už ani nevidí ty koleje, po nichž mají jet. Podařilo se mi s poměrně malým úsilím vydat dva příspěvky v prestižních nakladatelstvích. Když to není žádný problém, nechápu, proč si oni potom stěžují, že není šance proniknout do mezinárodních periodik. Na IES si aspoň uvědomujeme, kam je potřeba jít, kde jsou ty koleje, ale u žurnalistů jakoby se úplně zastavil čas. Jako kdyby nebyli ani v minulém století, ale v předminulém.“ Jak se k jeho výrokům staví proděkan FSV Jan Jirák a vedoucí katedry mediálních studií Barbara Köpplová?
(Pokračování textu…)

Otázky na Václava Moravce

Václava Moravce zná každý jako moderátora televizního diskusního pořadu, nesoucího jeho jméno. Méně známé už je, že Václav Moravec přednáší budoucím novinářům na Fakultě sociálních věd. Navíc byl loni znovu zvolen do jejího akademického senátu. Sešli jsme se na Kavčích horách. Během rozhovoru pečlivě naslouchá každé otázce, reaguje pohotově a zároveň s rozmyslem. Hodně přitom gestikuluje.
(Pokračování textu…)

Žurnalista Lukáš Adamec, zpravodaj z Vily

Svými čtivými popisy dění ve vile VyVolených pomohl Revue, bulvární rubrice zpravodajského serveru iDNES.cz, k největší návštěvnosti v historii. Lukáš Adamec (25), student třetího ročníku žurnalistiky, si tak udělal dobré jméno a o místo v profesionálním médiu se již nemusí obávat.
(Pokračování textu…)