Rubrika Out of town

Studium v Maastrichtu? Víc času v knihovně než v hospodě

Maastricht. Archiv Petra Poláka

„Hello everybody, I am Petr Polák, I come from the Czech Republic where I did my bachelor in Economics and I am here for my Erasmus exchange semester.“ To bylo mé klasické a nudné představení se ostatním studentům ve skupině na počátku každého předmětu během studia v Maastrichtu na School of Business and Economics. Maastricht byl sice při podávání přihlášky na druhém místě (mojí prioritou byl Amsterdam), ale jsem rád, že to tak dopadlo. Důvodem, proč jsem chtěl do zahraničí vyjet, nebyl další řádek v „CVčku“, ani touha po nabírání „zahraniční zkušenosti“ (strávil jsem rok v Německu na střední škole). Přál jsem si změnit prostředí, udělat si pauzu a nabrat novou energii do magisterského studia na IES.

Grenoble: Hory, kam se podíváš

Probouzet se v hlavním městě Alp nikdy neomrzí. Výhled na horskou střechu je proměnlivý a vrtkavý, téměř jako by každou noc někdo měnil kulisy. V září jsem vstávala s výhledem na sluncem zalité skály, v říjnu se začaly kopce halit do ranních mlh a právě teď přechází bílé, sněhem pokryté vrcholky v barevný ohňostroj podzimního listí v údolí. A takový je i celý Grenoble, zasazen v jihovýchodní Francii v regionu Rhône-Alpes… je tu vše, jen ne nuda.

Vylepšete si Erasma - jeďte do Asie

Hong Kong. Město plné nákupních center a lesklých mrakodrapů, ovšem také město, kde chudí Číňané žijí doslova v klecích. Město, které má tak velkou energii, že vás dokáže dostat na vrchol v čemkoliv, co děláte, ovšem také město, které vás může zašlapat. Nezáleží ale na tom, do které skupiny patříte zrovna vy. Důležité je, že jste tady. A jako mezinárodní student si tuto přítomnost můžete plně vychutnat.

Londýn: Krásná, ale drahá zkušenost

University College London je jednou z tabulkově nejprestižnějších univerzit světa. Dle slov děkana univerzity jde o šestou nejlepší univerzitu na světě a třetí nejlepší v Anglii. Jak ale podotknul, na rozdíl od Cambridge a Oxfordu studenti žijí v jedné z nejúžasnějších metropolí světa.

Jak se učí žurnalistika ve světě

Studium žurnalistiky. Někteří ho považují za ztrátu času, jiní by se za něj bili do krve. Žurnalistice na FSV je vytýkáno přílišné zaměření na historii či málo praxe. Jak jsou na tom budoucí čeští novináři ve srovnání se studenty v zahraničí?

Erasmus v Granadě: Sladké nicnedělání? Ani náhodou!

Horko, andaluský temperament, kopa studentů a samozřejmě tapas. I tak se dá ve zkratce popsat studium v Granadě. Jako svou destinaci si ji určí velké procento studentů Erasma. Tolik, že Granada o sobě hrdě tvrdí, že do ní přichází nejvíc „Erasmáků“ z celé Evropy.

Příjemný univerzitní život po skandinávsku

Lund logoLund leží v provincii Skåne (Scania), asi dvacet kilometrů od třetího největšího švédského města Malmö. Proslavil se jednak nádhernou románskou katedrálou z 11. století, především však univerzitou, založenou v polovině 17. století, dnes jednou z největších ve Skandinávii. Právě tam jsem se vydala v rámci programu Erasmus.

Sciences Po – dobrá ale náročná adresa

MPChtěl jsem jet na Erasmus do Francie, a tak mě jako první napadla Sorbonna. Zasvěcení učitelé i spolužáci ale doporučovali mně neznámé „Sciences Po“. Dnes už bych jej doporučil také. Je to jedna z těch partnerských institucí FSV, které se dotýkají hvězd ve světovém měřítku.

Studentský folklor v Louvain la Neuve

HlavaPři vybírání university na program Erasmus jsem dlouho neváhala a zvolila Université catholique de Louvain (UCL) v Belgii. Rozhodně jsem neměla příležitost litovat.

Finské pivo je malé a bez pěny

Ve FinskuHlavním důvodem, proč studenti vyjíždějí na „Socrata“, je samozřejmě výuka na zahraniční univerzitě, ta se později vyjímá jako zajímavá kolonka v našem curriculum vitae. Právě z tohoto důvodu jsem si ke svému zahraničnímu pobytu zvolila místo, které leží, řečeno jazykem, kterým jsem tam půl roku mluvila, „in the middle of nowhere“. Suomessa je městečko uprostřed nehostinného Finska, a kromě jednoho březnového víkendu, kdy se koná Světový pohár ve skocích na lyžích, tam nezavítá ani živáček. Na připomínku pana Schneidera, která padla při výběrovém kole, že tam bude tma a zima, jsem reagovala myšlenkou, že to nevadí. Sedět v knihovně se přece dá za jakéhokoliv počasí.