Téma politika

Přímá volba poslanců: přidáte se i vy?

Zleva: Jindřich Prokopec, Alena Ježková, Martin Wichterle, Jiří Schwarz, Pavlína Kalousová a tiskový mluvčí výzvy Michal Růžička. Zdroj: www.primavolbaposlancu.cz

Pokud patříte k občanům, kteří cítí zklamání, možná až znechucení ze současné české politické kultury, nedůvěru v systém a politiky, můžete podpořit výzvu za přímou volbu poslanců. Její iniciátoři pocházejí z řad studentů a pracovníků FSV a požadují systémovou změnu voleb do Poslanecké sněmovny, a to už v příštích parlamentních volbách v roce 2014. Jejich cílem je přechod z poměrného na většinový volební systém a snaha dosáhnout tak zkvalitnění kandidátů. Svůj návrh představili na tiskové konferenci ve středu 12. září.

(Pokračování textu…)

S přímou volbou k problému duální legitimity

Přímá volba prezidenta má vést údajně k tomu, že zaplní jistý demokratický deficit v českém politickém prostředí. Má se za to, že impetus k jejímu prosazení vychází z veřejnosti. Je tomu ale skutečně tak a přinese pouze odstranění demokratického deficitu jak se mnozí domnívají?

(Pokračování textu…)

Patří politika na akademickou půdu?

Politika a univerzita – to je téma, které začíná hýbat i Fakultou sociálních věd. Lidové noviny otiskly 18. května článek nazvaný „Havlův kůň nehraje fér“, v němž zpochybňují nezávislost časopisu Sociál ve vztahu k Matěji Stropnickému, studentovi FSV a kandidátovi do Poslanecké sněmovny (viz „Havlův kůň“ nehraje fér)
(Pokračování textu…)

Politická elita debatovala v jinonické aule

Vojtěch Filip

Politici bez kamer. To je název série předvolebních diskusí s lídry politických stran, které probíhají v Jinonicích z iniciativy Česko-slovenské unie studentů politických věd. Pozváni byli jen zástupci stran, které mají podle průzkumů šanci uspět v červnových parlamentních volbách.
(Pokračování textu…)

Matěj Stropnický, fakultní želízko ve volbách?

Zhruba každý čtvrtý sociál sympatizuje se Stranou zelených. Jeden z nich, Matěj Stropnický (22), student žurnalistiky a teritoriálních studií, za toto uskupení dokonce kandiduje do Poslanecké sněmovny. Na zelené kandidátce ve Středočeském kraji se probojoval na sedmou příčku, ze kterého by za běžných okolností neměl šanci na úspěch. „Pokud však získám zhruba 2500 preferenčních hlasů, mám šanci,“ odhaduje Matěj, který pro zvolení do sněmovny dělá skutečně maximum.
(Pokračování textu…)

Politické studentské organizace

Na rozdíl od dob, kdy si KSČ důsledně vychovávala budoucí generace a členství v pionýru a SSM bylo v podstatě povinné, vstupují dnes mladí lidé do politických organizací i stran dobrovolně. Po roce 1989 si mládežnické organizace „zřídily“ postupně všechny velké strany, resp. v kooperaci s nimi vznikla občanská sdružení, která se podle svých stanov orientují zejména na osobnostní růst svých členů a šíření buď pravicových, středových nebo levicových hodnot.
(Pokračování textu…)

Lebeda: Fialovo-pentagramová kampaň? Jsem v šoku

Tomáš Lebeda

Nejen o nástupu Strany zelených a pokleslosti volební kampaně unionistů jsme hovořili s PhDr. Tomášem Lebedou z politologie.
(Pokračování textu…)

Vysoké školství je pro strany spíše okrajové téma

Je obecně známou záležitostí, že české vysoké školství je dlouhodobě podfinancované. Upozorňují na to ekonomové, připomíná to OECD. Často slýcháme, že klíčem k naší budoucnosti je úspěšný přechod k tzv. znalostní ekonomice. Tento přechod se bez kvalitního vysokého školství stěží obejde.
(Pokračování textu…)

V Jinonicích bude debatovat i předseda komunistů

Vojtěch Filip

Každý předvolební čtvrtek k nám přijde diskutovat čelný představitel jedné z hlavních politických stran, do Jinonic je zve Česko-Slovenská unie studentů politologie (CPSSU). Sociál navíc na květen chystá velký fakultní průzkum předvolebních preferencí.
(Pokračování textu…)