Téma veda

Pozvánka: Křest knihy „O lidech. Na blízko i na dálku“

Téměř rok pracoval tým mladých nadšených odborníků ze sociologie, pedagogiky i IT na unikátním projektu Live On Line. Ten se snažil postihnout fenomén internetu a jeho roli v současné společnosti z pohledu sociálních věd.

Nyní jako závěrečný výstup celé akce napsali jeho autoři knížku o metodice celé akce. Její křest se koná 1. února od 19 hodin v klubu K4 v Celetné.
(Pokračování textu…)

V proděkanském týmu nebude kozel zahradníkem

koncelik_fotoDěkan Končelík odtajnil první část nové sestavy svého kolegia. Sociolog bude spravovat studijní záležitosti, věda a výzkum podléhá profesoru ekonomie, mediální teoretik pečuje o PR a zahraniční vztahy dostane na starosti doktorka z IMS. V jejich plánech figuruje třeba nová vědecká rada, zrušení papírových indexů, ALUMNI systém nebo podpora anglických studijních programů.
(Pokračování textu…)

Sociologové budou zkoumat internet. LOL

live-on-lineKdo dnes neumí plavat ve vlnách internetu, jako by nebyl. Bez profilu na Facebooku, emailové schránky, strýčka Googlu a tety Wikipedie si málokterý student dnes vystačí. „Používat je ale něco jiného než rozumět,“ tvrdí sociolog Martin Buchtík. Je členem týmu, který připravuje projekt na podporu „internetové osvěty“ mezi studenty – se symbolickým názvem Live On Line (LOL).
(Pokračování textu…)

Děkani premiérovi: nepodceňujte společenské vědy!

<img src="http://social.ukmedia.cz/wp-content/img/topolanek.jpg" alt="Mirek Topolánek" title="Mirek Topolánek" />

Představitelům humanitních škol dochází trpělivost. Vláda podle nich trvale podceňuje význam společenských věd a snižuje tak úroveň vzdělanosti. Osm děkanů všech českých filozofických fakult to napsalo v dopise adresovaném premiérovi Mirku Topolánkovi.
<!–more–>

Děkanům se nelíbí, že pro své obory nebudou moci získat slíbené peníze z evropského fondu Výzkum a vývoj pro inovace. Díky němu přitom přijde do Česka v následujících šesti letech přes 58 miliard korun, dalších 10 miliard má přidat česká strana. Evropské peníze nebude moci využít na svůj rozvoj zřejmě ani FSV, přesto se k protestnímu dopisu nepřipojila.

Děkan FSV Jan Ámos Víšek však souhlasí s tvrzením autorů dopisu, že jsou společenské vědy trvale podceňovány. „A nejen vědy společenské, dokonce je podceňována věda jako taková,“ říká Víšek. Podle signatářů dopisu je to velká chyba. „Přezíravý postoj k humanitním vědám může v budoucnu přinést značné problémy. Nejen odborné, ale i etické,“ myslí si děkan Filozofické fakulty UK Michal Stehlík.

Autoři protestu také zpochybňují hodnocení kvality škol podle počtu publikovaných článků. Tzv. impaktovaných časopisů je podle nich v humanitních oborech zatím příliš málo a publikační možnosti jsou proto značně omezené. S tím však děkan FSV nesouhlasí. „Takové hodnocení možná není úplně dokonalé, ale je efektivní. Kvalitu vědeckého časopisu je potřeba nějak posoudit a impakt faktor to dělá automaticky. Tudíž snad i objektivně,“ tvrdí Víšek.

Za naprosto absurdní ale považují děkani skutečnost, že v Radě pro výzkum a vývoj a dokonce ani v odborné komisi pro společenské a humanitní vědy lidé z těchto oborů zastoupeni vůbec nejsou. Podle nich to jen potvrzuje, že vláda společenské obory trvale ignoruje.

<em>ilustrační foto: che, Czech Wikipedia</em>

<blockquote>
<strong>Související článek</strong>
<a href="http://ffakt.ukmedia.cz/vice-penez-prosi-dekani-filozofickych-fakult/">Více peněz, prosí děkani filozofických fakult</a> (FFakt)
</blockquote>

Spolupráce mezi fakultami vázne

Až 670 korun za slušnou odbornou práci nabízí nový internetový časopis Člověk. Nabídka však platí jen pro studenty z Filozofické fakulty, jejíž doktorandi s projektem přišli. Zástupci FSV se na projektu odmítli podílet.
(Pokračování textu…)

Máma mele maso. Ema má hlad. Míla je konformní.

Znamení přišlo už na první hodině Úvodu do sociální psychologie. Ukázalo že výuka na ISS ještě nezmizela v propadlišti pedagogických taktik. A má stále ještě tu kouzelnou moc překvapita potěšit. Triky a čáry Michala Osuského a Dany Fajmonové, ke kterým rozhodně nepřijdete na středoevropském peďáku, ale spíš v Bradavicích, dokážou zaplašit spánek i v osm hodin večer. Jakoby toho nebylo dost, přišla dvojice vyučujících s myšlenkou, která jakoby vypadla z Komenského aktovky.
(Pokračování textu…)