Rubrika Absolvent

Být dobrovolníkem neznamená zachraňovat svět, ale chvíli pobývat v tom lepším světě.

„Věříme myšlence dobrovolnictví jako možnosti rozvoje vlastních schopností a příležitosti k získání cenných zkušeností různého charakteru. Podporujeme téma dobrovolnictví jako přímý podíl na rozkvětu občanské společnosti aktivně posilujeme její hodnoty,“ popisují své pohnutky lidé z Tamjdem na domovském webu. Je jich šest, dva z nich Tomáš Fliegl a Štěpán Zelinger prošli Univerzitou Karlovou. Náhoda nebo snad společný zájem je svedl na společnou cestu dobrovolnictví a občanského altruismu. V Tamjdem není člověk úředník, ale v první řadě dobrovolník, který chce utéct z té „zlé“ společnosti a chce pobýt v „lepším“ světě, kde nejde o zisk.

„Já jsem začal s dobrovolničením vlastně kvůli jedné holce, Francouzce, která shodou okolností byla na stejné IVSce (International Voluteer Service) v Paříži, co mi doporučila kámoška. S člověkem to dost zamíchá, když je na rok pryč a vidí tam desítky neziskovek, přirozeně ho to začne zajímat,“ popisuje své začátky s pohybem v neziskovém sektoru Štěpán Zelinger, zakladatel Tamjdemu. Ve Francii se setkal s jiným přístupem k dobrovolnictví, jehož rysy si přenesl i zpátky domů. Podle něj osobě, která se chce angažovat jako dobrovolník hodně záleží na formátu projektu a délce. Málokdo investuje svůj volný čas například na to, aby se staral o nepohyblivé nebo dělal sanitáře. „Lidem stačí dělat něco, co je alespoň trochu baví. Mají při tom pocit, že jsou součástí něčeho většího, co je přesahuje, co není jen o jejich prospěchu. A je to ku prospěchu společnosti,“ dodává.

Absolventka Božena Božidarová: Konečně jsem šťastná!

Božena je absolventkou bakalářského oboru na ISS. Její životní příběh je velmi silný. Božena je jedním z mála lidí, kteří i přes velké osudové rány vstali a šli dál. Co se Boženě stalo? Proč ve studiu nepokračuje dál? Kde se rozhodla hledat štěstí?

Rektor udílel ceny, FSV ostrouhala

rektor Václav Hampl

Rektor Univerzity Karlovy každoročně uděluje ceny těm nejlepším absolventům UK. Stalo se tak i letos, kdy bylo oceněno hned 7 studentů. Ale nebyl mezi nimi ani jeden z humanitně zaměřených oborů. Proč? Společenskovědní fakulty jednoduše pro rok 2011 nikoho nenavrhly.

Personalistka radí: Následujte hlas svého srdce

FSV i jiné fakulty nabízí mnoho oborů s často „nicneříkajícími“ názvy. Setkali jste se již také s otázkou typu „Co to vlastně studuješ? A co budeš pak dělat?“? Nebo jste v posledním ročníku a prostě nevíte, „co se sebou dál“? Na uplatnění absolventů zdánlivě „nepraktických“ oborů, mezi které veřejnost často řadí některé sociální vědy, jsme se ptali personalistky Adély Humlové, která vlastní konzultační společnost Sofidea.

Absolventka IKSŽ Alice Tejkalová: Bez praxe nejste nic

Alice Němcová Tejkalová absolvovala FSV, v současnosti je novinářkou na volné noze a odbornou asistentkou na katedře žurnalistiky. Zeptali jsme se jí na její studium na Fakultě sociálních věd, na to, co si myslí o kvalitě zdejší výuky a co říká na kritiku, že je zdejší výuka žurnalistiky zkostnatělá.

Absolvent IKSŽ Dalibor Balšínek: Jsem hrdý na úspěch časopisu Týden

Absolvoval na Fakultě sociálních věd magisterský obor Masová komunikace. Ačkoliv se jedná o dvouleté studium, zabralo mu ve finále téměř pět let. Není se ale čemu divit, jelikož Dalibor Balšínek, který v současné době vede Lidové noviny, pracoval v médiích už při škole.

Absolventka Tereza Boehmová: Máma mě na škole nechtěla

V jejím případě nebyla volba vysoké školy nijak překvapivá. Její maminka, Barbora Osvaldová, je totiž již dlouhá léta vedoucí katedry žurnalistiky. „FSV byla a bude pro mě vždycky tak trochu druhý domov,“ říká novinářka a spisovatelka Tereza Boehmová.

Absolventka ISS: Jana Hamanová, vedoucí projektů pro SC&C

hamanova2Jana Hamanová se k sociologii dostala v podstatě náhodou. Hlásila se na filozofickou fakultu, obor učitelství čeština- dějepis. V novinách pak objevila inzerát, že se otvírá FSV.

Absolvent IKSŽ: Erik Tabery, šéfredaktor Respektu

Jako šéfredaktor Respektu teď může být částí fakulty vnímán jako „nepřítel“. Jiní ho zase vidí jako jednoho z lidí, kteří by svou kritikou škole rádi pomohli. Jako bývalý student žurnalistiky Erik Tabery ví, o čem mluví, když se pouští do debaty o kvalitě výuky novinářů.

Absolvent IPS: Tomáš Lindner, redaktor Respektu

Tomáš LindnerAni dnes nemusí být člověk dravou rybou, aby se prosadil. Sedmadvacetiletý redaktor týdeníku Respekt neodpovídá klasickým představám o zuřivém reportérovi. Jeho prvním jazykem je němčina, půl roku žil v Africe a svou novinářskou činností chtěl rozšířit obzory českým médiím. Úspěšně zakončil magisterské studium politologie, nepatří však mezi ty, kdo si na titulu zakládají.