Politická elita debatovala v jinonické aule

Vojtěch Filip

Politici bez kamer. To je název série předvolebních diskusí s lídry politických stran, které probíhají v Jinonicích z iniciativy Česko-slovenské unie studentů politických věd. Pozváni byli jen zástupci stran, které mají podle průzkumů šanci uspět v červnových parlamentních volbách.

Prvním politikem, který vstoupil do „akademického kotle“, byl Miroslav Kalousek z KDU-ČSL. „Chceme sociálně tržní hospodářství, ne po vzoru Miloše Zemana, ale Ludwiga Erharda,“ nastínil svou vizi Kalousek. Solidarita ale podle něj nemá být synonymem ke slovu nepracovat. Odmítl také názor o rozporu mezi zájmy „dělníků a kapitálu“, který se prý odráží v novém zákoníku práce. „Ten zákoník není levicový, on je prostě blbý,“ řekl Kalousek. „Takové dělení politologové ještě nemají. Nebylo by to ale úplně od věci…,“ reagoval pohotově politolog a moderátor diskuse Petr Just. Kalousek kritizoval velký pragmatismus a absenci morálky v současné politice a zdůraznil tradiční témata strany jako podpora rodin nebo rozvoj venkova. Vyslovil se i pro zavedení školného, podle něj by pak studium bylo dostupnější. Jeho nejostřejší reakci vyvolal názor studenta, podle kterého křesťanští demokraté svou účastí ve vládě napomáhají růstu vlivu komunistů, protože slabost koalice nutí sociální demokraty k hlasování i s KSČM. „Nemůžeme zabránit tomu, aby spolu hlasovali. Snažíme se aspoň nepustit komunisty do exekutivy,“ hájil se Kalousek. Na mnohé kontroverzní otázky se však nedostalo víc než jen v náznacích. „Chceme daňové zvýhodnění pro rodiny, čímž oproti jiným myslíme svazek muže a ženy,“ řekl v narážce na nedávno schválený zákon o registrovaném partnerství, který jeho strana odmítá. Jinak ale mluvil klidně a věcně, i když na některé otázky odpovídal se značným despektem.

Nepočítejte oběti komunismu

debata - Just, Filip
„Největší chyba nás komunistů? Že jsme v roce 1989 přišli o moc,“ tvrdil před studenty předseda KSČM Vojtěch Filip (uprostřed).
Foto: autor

Týden po Kalouskovi zavítal do Jinonic i předseda KSČM Vojtěch Filip. „Jsem jen obyčejný venkovský advokát,“ vysvětlil hned úvodem Filip, který nemá pověst intelektuála a nestydí se za to. Možná proto si občas neuvědomoval, že nemluví ke svým spolustraníkům na sjezdu, ale ke studentům vysoké školy. Filip kritizoval ostatní strany, hlavně ale sociální demokracii, která podle něj provádí „pravicovou demontáž sociálního státu“. Obhajoval také nápad na zřízení zaměstnaneckých rad tam, kde nejsou odbory. Jejich vznik by ovšem byl povinný a členy by museli být všichni zaměstnanci.

Na dotaz k možné transformaci KSČM Filip uvedl, že tímto procesem prošla strana už dávno: „Transformovali jsme se v radikální levici.“ Jako největší chybu bývalé KSČ označil zakotvení její vedoucí úlohy v ústavě a zároveň skutečnost, že „jsme v roce 1989 přišli o moc“. Pak ale ještě přitvrdil: „Do roku 1964 tady byly svobodné volby,“ řekl Filip. Podle něj totiž v Československu nebyla žádná síla, která by chtěla změnu režimu. Jak ale jeden student poznamenal, tato síla „byla přesunuta do Jáchymova“ (pracovní tábor pro odpůrce režimu – pozn. red.).

Srovnávání počtu obětí fašismu a komunismu Filip odmítl. „Ty čísla máte z Černé knihy komunismu, to je snůška lží. Dokažte mi, že komunismus někoho zavraždil,“ zuřil Filip. To však nadzvedlo i dosud pasivní část publika.

Vojtěch Filip často odbíhal od probíraného tématu, ať už záměrně, nebo uváděním nesouvisejících příkladů. V diskusi o ekonomice a zahraničních investicích popsal hospodaření na „malém rybníku u nás na Třeboňsku“, ale ani po dlouhém výkladu o „odchovu plůdku“ nebyla jasná souvislost s tématem. Zúčastnění se alespoň dozvěděli, že je Filip rybářem už od osmi let, což mnoho potenciálních voličů jistě oslovilo. Podobným způsobem se vyhnul odpovědím i na několik dalších otázek. Zde by bylo namístě usměrnění moderátory, protože na druhou část diskuse, která měla být věnována zahraniční politice, už nezbyl čas.

Diskuse pokračují

Do parlamentních voleb se v Jinonicích uskuteční ještě dvě setkání – diskutovat budete moci s Martinem Bursíkem a Jiřím Paroubkem. Původně se plánovalo i setkání s Mirkem Topolánkem, ten však účast odřekl a není jisté, jestli nakonec přijde. Využijte možnosti zeptat se politiků osobně a sledovat jejich reakce i na nepříjemné otázky.

Aktualizováno: Jiří Paroubek se na poslední chvíli z účasti na diskusi omluvil.

1 167 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.