Studenti UK se zúčastnili Simulace Evropského parlamentu

Studenti z Univerzity Karlovy zformovali první českou delegaci, která se zúčastnila simulovaného jednání Evropského parlamentu. Jedná se o jednu z výjimečných simulací práce Evropské unie, protože všechny přijaté návrhy se dostanou přímo do skutečného Evropského parlamentu.

 

Simulaci Evropského parlamentu organizuje SPECQUE (Simulation du Parlemente européen Canada-Québec-Europe) a jak z názvu vyplývá, jedná se o kanadskou iniciativu. Založili ji quebečtí studenti, jejichž záměrem bylo dozvědět se více o skutečném fungování evropských institucí, zejména Evropského parlamentu.

Tento rok se již 15. ročník konal v kanadském Montrealu a mohli se jí účastnit zájemci odkudkoliv, nejen z Evropy. Akce se obvykle zúčastní kolem 180 lidí z celého světa. Není podmínkou, aby účastníci byli z řad studentů, zkusit si práci delegáta, lobbisty či novináře může každý, kdo splní podmínky. Tou hlavní je především dobrá znalost francouzštiny, protože ta je pracovním jazykem všech jednání.

První českou delegaci tvořili studenti FSV UK – Renata Lebedová, Eva Smotlachová, Ondřej Procházka a Selma Hamdi. Projekt organizačně zaštítila Univerzita Karlova. Studenti si zároveň sami našli sponzory, kteří jejich cestu financovali. Hlavním partnerem české delegace byla Komerční banka a na cestu do Kanady přispělo také Francouzské velvyslanectví v Praze. Příprava delegátů trvá až rok, kdy se budoucí účastníci připravují čtyři témata, která budou během týdenní simulace projednávat na plenárním zasedání a v pracovních skupinách s ostatními delegáty. Simulace se snaží o to, aby byla co možná nejvěrohodnější. Můžeme zde proto najít jak politické strany sdružující se ve frakcích, tak i diplomatická vyjednávání rezolucí a působení lobbistů.

Delegace se skládají ze 4 lidí, kterým je hrazena strava i ubytování. Samotní účastníci si platí vstupní poplatek a letenky. „Cílem je mladé lidi vzdělat v tom, jak skutečně funguje Evropský parlament, podnítit jejich zvědavost o aktuálním dění v Unii a také je podporovat v toleranci vůči různým názorům a otevřenosti k odlišnostem,“ řekla o simulaci absolventka letošního ročníku Selma Hamdi, která se zároveň stala vedoucí české delegace pro příští rok, která se tentokrát podívá do Říma.

Díky simulaci v Evropském parlamentu se můžete zlepšit ve francouzštině, poznat nové lidi a jejich kulturu a naučit se praktickému fungování této evropské instituce. „Simulace mě naučila argumentovat, naslouchat i názorům, se kterým nesouhlasím, naučila mě úspěchu i nutnosti uznat svou chybu. Díky simulaci jsem mohla slyšet různé názory od radikální pravice, přes střed až po radikální levici. Díky tomu jsem si mohla formovat svůj vlastní názor. Musím říct, že například diskuze s anarchistou a libertariánem o naší ekonomické budoucnosti mi dala mnohem víc, než přednášky ve škole,“ říká Selma Hamdi, které se navíc podařilo prosadit rezoluci týkající se procesu s Pussy Riot. Je to velký úspěch české delegace, protože se rezoluce dostala až na jednání do Evropského parlamentu.

Zájemci, kteří se chtějí zúčastnit druhého českého výjezdu, mohou zaslat svůj životopis a motivační dopis od 12. listopadu do 12. prosince na mail specque.prague@gmail.com a začít si procvičovat francouzštinu na pohovor. Více informací a fotek můžete najít na FB stránce.

Zuzana Budinová

460 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.