Stáž v Bruselu: červený diplom a tři jazyky nestačí

Když je vám přes dvacet a na polici stojí modrá tuba s univerzitním diplomem, na které se ještě nestačil usadit prach, pravděpodobně patříte do skupiny lidí, kteří hledají buď byt, přítele/přítelkyni nebo praktikantské místo v nějaké firmě. Země původu vašeho budoucího partnera nebo šéfa přitom není to nejdůležitější. Já se rozhodla pro Brusel. A rozhodně nelituju.

K získání prestižního místa stážistky v jedné z institucí Evropské unie ale rozhodně nestačí „pouze“ dobré studijní výsledky. Konkurence je opravdu tvrdá a s červeným diplomem a znalostí tří cizích jazyků se dnes můžou ohánět tisíce lidí z celého světa. Řekněme tedy, že pokud opravdu chcete takové místo získat a odjed do Bruselu hned po škole, což je ideální, je třeba začít na tom pracovat už během studia. Minimálně alespoň půl roku před začátkem stáže. Tak dlouho totiž trvá celý přijímací maratón.

Ale věřte mi, pokud přežijete období, kdy v jedné ruce držíte rozepsanou diplomovou práci a okruhy ke státnicím a v druhé nespočet vyběhaných formulářů ke stáži, které je třeba vyplnit přesně podle vzoru, a to bez jediné chybičky, která by poslala váš spis rovnou do bruselského koše, máte pocit, že potom už zvládnete cokoli.

A proč je přijímací procedura tak tvrdá a zdlouhavá? „Vaše“ formuláře jsou posuzovány v několika kolech, a to vždy různými týmy lidí. To aby byl celý proces transparentní a nedocházelo k situacím typu: „Můj strejda pracuje v Komisi, takže mi tam za rok zařídí stáž!“ Pokud se tedy rozhodnete bojovat o jedno z praktikantských míst určených mladým absolventům univerzit a placených některou z institucí Evropské unie, spoléhejte raději jen na své znalosti a schopnosti.

A pak jsou tu ještě ta děsivá čísla. Jen namátkou: do Evropské komise se každých šest měsíců hlásí zhruba sedm tisíc lidí, volných míst je asi tři sta. Do Evropského hospodářského a sociálního výboru (místa mého současného působiště) přijde jednou za půl roku kolem jednoho tisíce přihlášek, míst je celkem dvanáct…

O těch „pár“ prestižních míst je vysoký zájem celkem pochopitelný. Pokud totiž chcete v budoucnu pracovat v některé z evropských institucí, má taková stáž ve vašem životopise poměrně velkou váhu.

Novodobý bruselský systém stáží v evropských institucích má dlouhou tradici, vlastně nejdelší na světě. Třeba v Komisi letos slaví padesátileté výročí. Zájem lidí a počet přijatých každý rok stoupá. Jednoho stážistu, který byl do programu přijat na začátku padesátých let, dnes vystřídaly stovky lidí.

Taková tradice za zády má samozřejmě svoje výhody. O život stážistů v Bruselu se starají desítky lidí, kteří organizují bezpočet kulturních a společenských akcí či výletů. S kartičkou na krku a nápisem „trainee“ se tak můžete pobavit, ale třeba i najíst a napít mnohem levněji než ostatní ve městě. Systém slev a výhod je tady opravdu štědrý.

Toho, že byste zůstali po celou dobu stáže na jednom místě, se rozhodně bát nemusíte. Vedle Bruselu jsou připraveny cesty i do dalších evropských institucí ve Štrasburku a Lucemburku, potom do klíčových světových institucí, jako třeba do Soudního dvoru pro lidská práva v Haagu nebo kanceláře OSN ve Vídni. Výlety do Paříže, Londýna, Amsterdamu a řady dalších měst jsou na týdenním pořádku. Vždyť je to jen pár hodin odsud!

Pokud je vám tedy přes dvacet a na polici stojí modrá tuba s univerzitním diplomem, na které se ještě nestačil usadit prach, je jen na vás, kam se vydáte. Tak proč ne do třeba Bruselu?


Veronika K. Cvejnová
veronika(zavináč)fastmail.ca
autorka je absolventkou IKSŽ a stážistkou v Evropském hospodářském a sociálním výboru v Bruselu — Unité Presse

4 137 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (8 hlasujících, průměrné hodnocení: 2,25 z max. 5)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.