Tomáš Břicháček se zamyslel o Evropě a vyhrál 30 tisíc korun

Skutečné a domnělé problémy evropské demokratické legitimity je podtitul práce, kterou Tomáš Břicháček, student 2. ročníku Evropských studií IMS a 4. ročníku Právnické fakulty, vyhrál soutěž „Přemýšlejme o Evropě a její budoucnosti“. S výhrou se pojí i odměna 30 000 Kč.

Celou práci „Otázka ‚demokratického deficitu‘ EU“ čtěte zde

Tomáš v úvodu své práce shrnuje nejčastější výtky, které bývají směřovány na EU v souvislosti s proklamovaným demokratickým deficitem. Ve výčtu uvádí argumenty federalistické – podle kterých (a) v evropské institucionální struktuře dominuje exekutiva, zatímco Evropský parlament coby jediný přímo volený orgán EU je slabý a nemá postavení, jaké by mu příslušelo,
(b) volby do EP nejsou volbami “evropskými” (o osobnostech a stranách na evropské úrovni, o evropských tématech, o řízení evropské politické agendy), ale jen „národními“ volbami druhé kategorie,
(c) na evropské úrovni neexistuje opravdová politická soutěž.

Dále se věnuje euroskeptickému argumentu, že EU jako politická unie nemůže být demokratická, protože neexistuje žádný evropský lid (démos, politický národ). Z výtek společných oběma táborům zmiňuje kritiku údajné technokratičnosti EU.

V další části práce autor uvedené výtky jednu po druhé kriticky rozebírá. Ve většině případů jim dává za pravdu, co do existence a základního popisu kritizovaných jevů. Právě tak ale odmítá z nich vyvozované soudy o demokratickém deficitu. Zároveň odmítá přístup euroskeptiků, kteří z neexistence evropského lidu vyvozují, že nemožnost demokratičnosti jiné než klasické mezivládní spolupráce.

1 397 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.