Podobu fakultních webů nikdo nekoordinuje

Každý student občas narazí na problém, kde zjistit určité informace. Může dennodenně sledovat nástěnky, chodit se dotazovat na sekretariát, na studijní, ptát se spolužáků, vyučujících i šatnářky, ale potřebné informace často ani tak nemusí sehnat. Poslední možností zůstává návštěva internetových stránek. Přestože se píše rok 2005, je pohled na některé oficiální stránky často tristní.

Internetová prezentace FSV je sice poměrně obsáhlá a často aktualizovaná, grafikou, uspořádáním i možnostmi však zůstává na úrovni doby začátků internetu. Například majitelé menších monitorů jsou nuceni stránkou neustále posunovat, neboť má nevhodné rozměry. Milovníky kvalitního grafického zpracování dvoubarevné, modrošedé provedení také asi nenadchne. Ani verzi pro tisk, dnes už naprostou běžnou funkci, zde nehledejte.

Současným trendem je také zpřístupňování webu i pro osoby se zdravotním omezením, například pro slabozraké. Černý text na tmavě šedém podkladu a nemožnost změnit si velikost písma je však nutně musí odradit. A pokud byste si rádi prohlíželi fakultní stránky třeba ze svého mobilního telefonu nebo kapesního počítače, raději na tuto představu rychle zapomeňte.

Kdo to může změnit? Většina oslovených správců stránek a vedoucích institutů a kateder nás odkázala přímo na hlavního webmastera fakulty. Ten se však omezil na sdělení, že „kontakt s novináři nemají v popisu práce.“

Podle dr. Miroslava Kunštáta, proděkana pro public relations, není odpovědnost za weby nikde stanovena. Nepřímo ji prý má v kompetenci proděkan pro rozvoj Tomáš Cahlík. I jeho slova potvrzují, že v této oblasti panuje značný chaos. „Za vzhled zodpovídá Centrum informatiky, ale za obsah a aktualizace děkanát, některá pracoviště si je dělají samy…“ říká Cahlík.

V nejbližší době se ale o nějakých zásadních změnách fakultního webu neuvažuje. „Je potřeba jen dodělat anglickou verzi,“ doplňuje Cahlík. Přestože se FSV často chlubí vysokým počtem zahraničních studentů, její anglická prezentace tomu dnes zdaleka neodpovídá a obsahuje pouze základní obecné informace.

Nejschopnější jsou ekonomové

Jednotlivé instituty si své webové stránky zajišťují samy a všechny, s výjimkou IKSŽ, postupně přecházejí na jejich jednotný styl. Úlohu správce na sebe zpravidla bere některý z doktorandů. „Řeší se tím nedostatek peněz na funkci webmastera,“ potvrzuje neutěšenou situaci dr. Šmíd z katedry žurnalistiky.

O nějaké koordinaci mezi autory nemůže být řeč, neboť instituty mají úplnou volnost v uspořádání a obsahu jednotlivých rubrik. Pokud potřebujete vyhledávat informace na různých stránkách, vždy se na nich musíte znovu zorientovat. Tam, kde mají ekonomové zprávy o svých absolventech, nalezne student IMS vše o bakalářském studiu a budoucí sociolog přehled kateder. „My jednotné stránky podporujeme, obsah ale závisí na institutech,“ namítá proděkan Cahlík.

Prvotní iniciativa ke vzniku moderních webových stránek vzešla z IES, který má svou vlastní prezentaci již od roku 1998. „Jen v EU komunikujeme s pětatřiceti zahraničními univerzitami, a tudíž ani jinak o našich aktivitách informovat nelze,“ vysvětluje ředitel Michal Mejstřík, původní profesí programátor.

Stránky ekonomů se od ostatních liší především množstvím poskytovaných informací. „Jsou zde desítky diplomových a disertačních prací, seznam absolventů i s česko-anglickými abstrakty jejich diplomek,“ dodává Mejstřík.

Na webu ISS zaujme především možnost přihlásit se k odběru zpráv z nástěnky. „Pro zahraniční studenty a mezinárodní spolupráci bychom potřebovali i anglickou verzi,“ uvažuje doc. Jeřábek z katedry sociologie.

Politologové mají zveřejněných informací velmi málo. Na e-maily zasílané na hlavní adresu navíc dlouhodobě nikdo neodpovídá.

Začátkem letního semestru se nových stránek dočkali i studenti teritoriálních studií. Novinky zatím přidává jen ředitel institutu Jiří Vykoukal, který ale přislíbil, že na stránky bude mít brzy přístup i sekretariát IMS.

Stránky IKSŽ se jako jediné výrazně liší. Nejsou na nich zveřejňovány žádné aktuality a dokonce ani rozvrh a sylaby. Pro tyto účely byla zřízena zvláštní stránka www.zurnalistika.cz. Otázkou je smysl takového opatření. „Doteď jsem vůbec nevěděl, že něco takového existuje,“ podivuje se Michal, student prvního ročníku. Zvláštní je to i proto, že jedním z vyučovaných oborů na institutu je i Marketingová komunikace a public relations.

Kunštát: současný stav je neudržitelný

S tím, jak se postupně sjednocuje vzhled stránek institutů, se nabízí otázka, zda k tomuto systému nepřistoupí i samotná FSV. Ředitelé institutů i oslovení proděkani tuto myšlenku podporují. Podle dr. Kunštáta je prezentace fakulty navenek dlouhodobě podceňována. „Současný stav považuji za neudržitelný, ale 15. výročí fakulty je vhodná příležitost k zamyšlení…,“ doplňuje proděkan Kunštát.

128 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.