Exkluzivně: Náhled nového webu FSV

Světla burzovní tabule i zářivé zelená planeta Země dotvářejí testovací verzi webu FSV, která se objevila na internetu. Původní záměr byl vytvořit web, který by, na rozdíl od toho původního, působil svěžím dojmem a to zejména na uchazeče o studium. A to se tvůrcům povedlo.

Aktualizováno:
Úplnou náhodou narazil na jednu z prvních verzí podoby připraveného webu Fakulty sociálních věd jeden z jejích studentů. V syllabu kurzu Multimediální projekty se nachází neškodně se tvářící odkaz na webové stránky zřízené pro účely výuky. Jaké bylo překvapení, když se na monitoru rozzářila zkušební verze nového webu FSV. A co víc, tento náhled bylo možné vyhledat i zcela jinak – vyhledávač se po zadání slov „fsv test“ nabídne tuto stránku hned jako první na seznamu. Po té, co se tato informace objevila na strákách Sociálu byl ale přístup k těmto stránkám zaheslován.

Celkem bylo do soutěže, jejíž výsledky byly vyhlášeny na začátku července, zařazeno 22 návrhů. Ten vítězný předložil autorský kolektiv Motion Media spol. s r.o.

Devítičlenná komise, která rozhodovala o vítězi soutěže, se skládala jak z osobností z fakulty samotné v podobě ředitele IKSŽ Tomáše Trampoty, proděkana pro rozvoj a ředitele IPS Petra Jüptnera, Denisy Kasl Kollmannové z Katedry Marketingové komunikace a PR, senátora AS a proděkana pro vnější vztahy Filipa Lába a vedoucího CIVT FSV Karla Janka, tak z externích odborníků např. z týdeníku Marketing a média, Vysoké školy uměleckoprůmyslové Praha či Unie grafického designu. (Plné znění podmínek soutěže včetně členů komise zde)

Web měl být původně spuštěn už na začátku akademického roku, ale doba jeho přípravy se protáhla. Proděkan pro vnější vztahy Filip Láb Sociálu poskytl informaci, že web byl měl být spuštěn na začátku letního semestru.

1 332 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

15 komentářů: “Exkluzivně: Náhled nového webu FSV”

 1. kika napsal:

  vobec sa mi to nepaci
  univerzita nebo cestovna kancelaria nebo disko klub?:O

 2. Marek Novotný napsal:

  Jsou ti hoši z Holešovic ale šikovní! Nejen webové stránky IMS a IES, ale teď dokonce vyhráli soutěž na ty celofakultní… je až neuvěřitelné, jak jsou stále na FSV úspěšní. Aniž bych pochyboval o nezávislosti odborné poroty, tak by mne opravdu zajímaly dvě věci: 1) Zda-li je (bylo) někde možné vidět ty ostatní návrhy? 2) Kolik už fakulta (potažmo její jednotlivé instituty) této firmě celkem zaplatila a ještě zaplatí?

 3. Martin B napsal:

  Jsem zvědavý na chystaný vizuální styl UK, který takovýhle web dokáže do sebe funkčně zařadit a dát do souladu s univerzitním celkem.
  A ta podkladní fotka je teda fakt disco 🙂

 4. Kateřina Kňapová napsal:

  Domnívám se, že s těmito otázkami byste se měl obrátit spíše na vedení fakulty. Tyto informace nemáme k dispozici. šfr

 5. mirek napsal:

  To by právě byl dobrý námět na článek, proč to pořád dostává právě Motion, když byly v soutěži mnohem lepší návrhy… Aspoň že už si ten testovací zaheslovali, když se to provalilo na veřejnost 😀

 6. Marek Novotný napsal:

  Mirku, dobrý námět to samozřejmě je. Jenomže slečna šéfredaktorka ty informace nemá k dispozici. To se holt nedá nic dělat. Představuju si, kdyby takhle fungovala každá redakce. Že by ty novináři seděli na zadku a čekali by, až jim někdo přinese informace na zlatém podnose. To by bylo.

  Mě ten web nicméně nepřijde až tak strašnej. Jestli bude mezi uchazeči Disco Stu, tak si ho fakulta určitě získá. 🙂 Spíš mám z celé té záležitosti pocit naprosté nekoncepčnosti a rovněž mi ta soutěž nepřijde úplně průhledná. Zvlášť když si dáš dohromady 1+1: http://blog.marosh.cz/kolik-je-11-na-fsv/

 7. Kateřina Kňapová napsal:

  Marku, jedná se pouze o rychlou zprávu, na podrobnosti se samozřejmě snažíme doptat patřičných zainteresovaných osob. Článek budeme aktualizovat. šfr

 8. Johana napsal:

  Tak ten návrh mi přijde celkem ošklivej, nemůžu si pomoct. Vlastně téměř všechny weby, které dělala tato firma, mi nějakym určitym způsobem nesedí. Loni dělali nový web pro MFF Karlovy Vary, který byl asi o 90% horší než předchozí, proto jsem si našla stránky firmy a koukala na jejich další projekty. Tím pádem jsem byla na podzim zklamaná, že soutěž vyhráli oni a docela jsem se bála výsledku. No a výsledek se mi opět nelíbí. Samozřejmě můžou mít lidé jiný názor, ale já myslím, že tento druh se absolutně nehodí k univerzitě, už vůbec ne k Univerzitě Karlově – je nepřehledný, špatný design, téměř nulová praktičnost… k čemu to? Aby se zas za dva roky vypsala „nová“ soutěž? Achjo. No a to, že firma vyhrála konkurz i u jednotlivých institutů, je samozřejmě podivné, ale co, no. Holt web fsv zůstane stejně nesympatický jako dosud, akorát v jiné verzi. J.

 9. Martin Polívka napsal:

  Jen pro doplnění: Motion media všeho všudy vyrobil 2 weby, a to pouze pro IES. Web, který nyní provozuje IMS, je stará verze stránek IES. Tu od ekonomů převzal IMS, ISS a IPS. Poslední dva jmenované instituty pak časem přešly na stařičký jednotný design UK, který IKSŽ nikdy neopustil.

  A teď k návrhu: mně tak tragický nepřijde.

 10. Marek Novotný napsal:

  Martine, děkuji za vysvětlení, ale co třeba webové stránky http://journal.fsv.cuni.cz/ nebo http://auco.fsv.cuni.cz/? „Powered by eControl. Developed by Motion.“ … hmm?

 11. Martin Polívka napsal:

  Marku, stále jsme jen na IES, nikoli na fakultě jako celku. FaÚ a AUCO používají téže platformu v různých barevných odstínech. Jestli IES byl spokojený se svým webem /jakože asi byl/, tak prostě při tvorbě stránek svých časopisů dal opět přednost stejnému dodavateli.

  Navíc, autorem je, pokud dobře vidím z LinkedInu, absolvent IES.. to, že studenti dělají pro své instity různé věci (např. překlady apod.) je celkem přirozené.

  V té fakultní výběrové komisi navíc neseděl jediný člověk z IES. A vzhledem k trvale napjatým až pohrdavým vztahům mezi ekonomy a v podstatě kýmkoli dalším z fakulty (zejména žurnalisty) zatím žádnou jednoznačnou indicii ukazující na megaškandál nevidím.

 12. Petr Jüptner napsal:

  S dovolením také připojím pár komentářů.
  1) Funkčnost, uživatelskou vstřícnost a „celkový dojem“ bude možné hodnotit asi až potom, kdy bude šablona nových stránek zcela hotová. Patrně lze očekávat, že se nová šablona bude podobně jako u FF časem ještě drobně ladit. Jinak ten motiv v pozadí je na jednotlivých podstránkách „zaměnitelný“ a je tedy otázka, do jaké míry je ta šablona jen o tomto prvku.
  2) Byl jsem členem výběrové komise a z jejího jednání jsem byl omluven, nicméně hodnotící formulář jsme si po prostudování všech návrhů „sportovně“ vyplnil a vyšlo mi to také na pozdější vítězný návrh – snad jediný, který byl svébytný, originální a časem se neomrzí. To berte prosím jako subjektivní dojem člověka, který grafice ani designu nerozumí.
  3) Mám dojem, že vedení fakulty, resp. proděkan pro PR redakci Sociálu bez problému poskytnou náhled všech přihlášených návrhů, stejně jako výši odměny pro vítěze (mimochodem zadání soutěže bylo na fakultním webu, pokud se nepletu), případně zápis z jednání komise včetně výsledků hlasování. Žádal o to vůbec někdo?
  4) Mám pocit, že současné vedení fakulty v tomto navazuje na práci minulého vedení, za kterého probíhala soutěž na logo fakulty (bez vyhlášeného vítěze). Na to logicky navázala snaha o jednotný grafický styl fakulty a s ním spojenou soutěž. Co se týče jednotného vizuálního stylu UK, vedení fakulty podle mých informací nemá k dispozici žádné informace, na základě kterých by šlo soudit na rozpor a příslušný proděkan a prorektor spolu podle mých informací bezproblémově komunikují.

 13. Marek Novotný napsal:

  Nikdo netvrdí, že tady máme „megaškandál“… jen mě prostě trklo, že po uspořádání velké soutěže vzešla jako vítěz ta samá firma, která už byla ve vztahu s FSV v minulosti. Navíc jsem se zarazil nad „externími odborníky“, mezi nimiž je minimálně v jednom případě rovněž absolvent FSV, který nadto spolupublikuje se současnými vyučujícími.
  Považovat zadávání zakázek studentům nebo absolventům za „přirozené“ se mi též poněkud nepozdává. Možná se tak v praxi děje, ale ideální to podle mě není.
  A ještě k podmínkám soutěže – obsahují ustanovení: „S vítězem soutěže bude uzavřena smlouva o vytvoření grafického designu webových stránek FSV UK ve finanční výši 40 000,- Kč.“ Možná jen nešťastná formulace, ale grafický design ještě nejsou webové stránky. Kódování a propojení s redakčním systémem je další spousta práce a ze zadání nevyplývá, že by to bylo již zahrnuté v oné ceně.
  I proto jsem poslal na toto téma podnět akademickému senátu a doufám, že i Sociál přinese další slíbené informace. Nejde mi o nic jiného než ujistit se, že v době kdy každý žehrá nad nedostatkem financí na vysokých školách si naše fakulta zbytečně nepouští žilou.

  btw: Věra Pohlová měla stejně pravdu! 🙂

 14. Michal Cervinka napsal:

  Me se graficky navrh libi, je to svezi, napadite, orientovane na mlade lidi, lehce provokativni a predevsim to budi dojmem bourani starych zazitych klise…presne v duchu fakulty a soucasneho vedeni. Ma to moji plnou podporu a tesim na plnou verzi webu.

  Pro srovnani posilam odkazy na par pro me spickovych pracovist s podobnym slozenim studentu (CERGE EI, Cambridge, LSE, Oxford a MIT) k posouzeni, zda a kde to maji „lepsi“:

  http://www.cerge-ei.cz/
  http://www.jbs.cam.ac.uk/
  http://www2.lse.ac.uk/home.aspx
  http://www.ox.ac.uk/
  http://web.mit.edu/

 15. Johana napsal:

  michal: všechny odkazy, až na ten poslední, se mi opravdu líbí – dá se tam dobře orientovat a vůbec a vypadají dobře.