Na FSV by vyhrála ODS a Zelení

Volby se nezadržitelně blíží. Všemožná média se jen hemží nejrůznějšími průzkumy veřejného mínění a komentátoři už vypočítávají stranám počty mandátů a plánují povolební koalice. Volbám jsme se rozhodli obšírněji věnovat i v tomto čísle časopisu Sociál. O stručné zhodnocení výsledků jsme požádali PhDr. Petra Justa z IPS.

V uplynulých dnech proběhl mezi studenty FSV výzkum stranických preferencí. Účastnilo se ho celkem 130 lidí. 66 studentů a 64 studentek rovnoměrně zastoupených ze čtyř institutů – ISS, IPS, IMS a IES. Z technických důvodů se nám bohužel nepodařilo získat data od žurnalistů. Výzkum probíhal elektronickým dotazováním v kombinaci s klasickými dotazníky.

Na otázku, zda se chystají jít k letošním volbám, odpovědělo kladně 95 % studentů. „Toto procento nikterak nepřekvapuje. Je to zřejmě dáno tím, že obory studované na FSV jsou úzce spojené s politikou,“ míní politolog Petr Just. Pouze tři respondenti k volbám jít nehodlají a dva ještě neví.

volby - průzkum

Polovina respondentů, kteří se k volbám chystají, ale ještě váhá, jakou politickou stranu bude volit. Nerozhodnutí voliči nejvíce sympatizují s ODS a Stranou zelených. „Poměrně velká část nerozhodnutých u v podstatě odborníků (politologů, sociologů,…) by měla být varovným signálem pro politické strany, že asi jejich počínání není vždy úplně jasné a čitelné,“ hodnotí Just. Druhou polovinu tvoří lidé, kteří už mají jasno, komu dají své hlasy. Patří sem hlavně voliči KDU-ČSL, ale i sociální demokracie.

Další otázka zněla: „Jakou stranu či uskupení byste volili, kdyby volby byly zítra.“ Na tuto otázku odpovědělo všech 130 respondentů, tedy i ti, kteří k volbám nepůjdou či ještě nejsou rozhodnuti. Výsledný graf tudíž neodráží předpokládaný zisk ve volbách.

Za první ODS (39 %) se umístili Zelení s 24 %. Vládní ČSSD by získala 15 % a čtvrté SNK ED by připadlo 11 %. Program KDU-ČSL oslovil 7 % respondentů. „U ODS jsem takto vysoký zisk nečekal, i když vím, že mezi studenty mají poměrně vysokou podporu. Naopak mě nepřekvapil zisk Zelených. Hlásit se k této straně je teď IN, i v akademickém prostředí. Obecně se má za to, že v systému nahrazují US-DEU,“ připomíná Petr Just.

Dva studenti preferují KSČM a po jednom hlasu dostala US-DEU a krajně pravicové strana Právo a spravedlnost. Takto nízké preference extrémistických stran podle Justa nejsou příliš překvapivé, neboť „přeci jen komunita tvořená politology, sociology atd. je méně náchylná na demagogickou rétoriku takových uskupení.“

1 061 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.