Volby do univerzitního Akademického senátu se kvůli chybě musely opakovat

Konec listopadu byl na FSV „supervolební“ – mimo řádných voleb do fakultního Akademického senátu byly vyhlášeny na stejný termín i doplňovácí volby do univerzitního senátu. Ty se ale kvůli chybě ve způsobu hlasování musely opakovat. Výsledky těchto opakovaných voleb však mohl výrazně ovlivnit nejen změněný počet hlasů, které mohl volič použít. K urnám navíc ve „druhém kole“ přišlo jen necelých 6 % voličů.

Zatímco na výsledky voleb do fakultního senátu se čekalo jen několik dní, s výsledky doplňovacích voleb komise poněkud otálela. Na webových stránkách fakulty se příslušný protokol sice objevil ve stejnou dobu, vzápětí ale zmizel do útrob záložek. Důvod byl nasnadě – od skončení voleb se spekulovalo o tom, že by mohl být podán protest.

Příliš mnoho hlasů
V čem byl zásadní problém? Podle volební komise, která protest přezkoumávala, v „přiměřenosti“ počtu hlasů, které mohl volič použít. V řádných volbách jsou totiž do akademického senátu univerzity voleni dva zástupci do každé komory a volič má tím pádem také dva hlasy, které může použít. Z logiky věci studenti volí studenty a pedagogové pedagogy. V doplňovacích volbách byl ale do každé komory volen pouze jeden zástupce, bylo by tedy logické, aby onen „přiměřený“ počet hlasů byl jeden. To se ale v „prvních“ volbách do senátu nestalo a voliči tedy mohli použít, stejně jako v řádných volbách, dva hlasy.

K opakovaným volbám přišlo jen necelých 5 % studujících
Volební komise shledala dva hlasy pro každého na jedno místo nepřiměřenými a proto bylo nutné volby opakovat s touto jedinou, na první pohled možná kosmetickou, úpravou. Termín opakovaných voleb byl ale poněkud nešťastný – 21. a 22. prosince. Právě přednávoční termín, stejně jako předchozí zveřejnění původních výsledků voleb, se zejména ve studentské části výrazně podepsal na tom, kdo byl do akademického senátu univerzity nakonec zvolen.

V pedagogické části ke změnám nedošlo – i v opakovaných volbách zvítězil Petr Jüptner z IPS, který nahradí Petra Justa. Účast v pedagogické komoře však lehce překročila 31 %. Mezi studujícími už opakované volby takový ohlas neměly – z celkového počtu 4 301 oprávněných voličů z řad studujících zúčastnilo pouze 201, což je 4,67 %. Vzhledem k tomu, že volby probíhaly v předvánočním týdnu se ale takový výsledek ke smůle politické kultury na fakultě dal trochu očekávat. Místo původní vítězky Michaely Jančové z IKSŽ se tak dostal do „velkého“ senátu Josef Málek z IES, který získal přes 50 % hlasů a který nahradil Jáchyma Herchera, rovněž z IES.

232 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (1 hlasujících, průměrné hodnocení: 5,00 z max. 5)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.