Fakulta má mateřskou školku

Podle nařízení děkana Komenského č. 14/2005 zahájila 1. dubna svoji činnost historicky první Fakultní mateřská škola FSV. Vedení fakulty se tak rozhodlo vyjít vstříc stížnostem pedagogů, doktorandů i některých studentů, že je péče o potomky v předškolním věku připravuje o draho- cenný čas, který by mohli věnovat výuce a vědecké činnosti, popřípadě studiu. Proto vedení na začátku března požádalo magistrát Prahy 1 o přidělení vhodných prostor k provozování fakultní školky.

Reakce byla nečekaně rychlá, magistrát obratem vypověděl nájemní smlouvu s jedním z butiků sousedícím s Institutem ekonomických studií v Opletalově ulici a poskytl fakultě komplex o 5 místnostech za symbolické nájemné. Jedinou podmínkou bylo, že výuka v mateřské škole začne okamžitě. Protože v rozpočtu FSV nejsou na pedagogické pracovníky s příslušnou kvalifikací vyhrazeny žádné prostředky, střídají se zatím na službách ve školce dobrovolníci z řad studentů i pedagogů.

fakultni-materska-skola-opletalovaNová mateřská školka v Opletalce vyřešila vleklý problém s dětmi studentů a pedagogů (zvláště doktorandů) naší fakulty.
Foto: Martin Benda

„Počet dětí přihlášených do školky rychle narůstá, nyní jich rodiče vodí denně asi dvacet. Jestli to takhle půjde dál, můžeme příští měsíc otevřít druhou třídu s výukou v angličtině“, prohlásil doc. Šmajdr z IES, improvizovaný ředitel školky. „Já jsem se k tomu dostal úplně nevinně,“ pokračuje. „Když jsem první den dorazil do školky, místo učitelek tam byli jen ostatní rodičové, a protože se já se svojí dcerou nejvíc chlubím, byl jsem jednohlasně zvolen prvním ředitelem s povinností zaskakovat za zatím nepřijaté pracovníky. Ale teď už jsem si docela zvyknul a děti mi přinášejí nesmírnou inspiraci pro mou vědeckou práci.“

Doktorandka Iva Krajzová, která od něj děti v 10 hodin přebírá, si také nestěžuje: „Já bych se stejně musela starat o ty svý tři haranty, tak už mě neubude,“ komentuje s nadhledem svou situaci a dodává: „Kdyby byl na fakultě takovej servis už za mejch mladejch let, tak mám doktorát dávno v kapse.“ Nezbývá než dodat, že pokud AS schválí uvolnění prostředků z rozpočtové rezervy, zaměstná fakultní mateřská škola už od příštího měsíce dvě učitelky na plný úvazek a o děti členů naší akademické obce tak bude opravdu skvěle postaráno.

733 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (1 hlasujících, průměrné hodnocení: 5,00 z max. 5)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.