Barbora Osvaldová: Na každou schůzi musí senátoři prostudovat desítky stran materiálů

Předseda AS má na starosti nemálo povinností: reprezentuje senát a vede jednání s děkanem, tajemníkem či proděkanem, připravuje program jednání a plán zasedání, opatřuje podklad, zastupuje senát mezi zasedáními, účastní se kolegia děkana, zasedání AS UK atd. Docentka Osvaldová (IKSŽ) je předsedkyní současného AS FSV, jehož mandát se nachyluje ke svému konci.

Nastupující senátoři mají velké ambice a ideály. Chtějí rušit indexy, přejmenovávat fakultu, stavět mosty mezi instituty, podporovat studentské projekty, zlepšovat komunikaci a PR FSV. Jak se na tyto vize díváte jako zkušený senátor?
Taky doufám, že se nám podaří zlepšit komunikaci mezi instituty, lépe se prezentovat v rámci Karlovy univerzity a vhodnou formou informovat média o tom, co všechno naše fakulta nabízí. Jestli se někde nerozlišovalo, kdo je z jakého institutu, bylo to v senátu. Když byla nějaká myšlenka zajímavá, shodla se na ní většina, například změna webových stránek nebo přepracování základních dokumentů dle požadavků UK.

Dle toho, co jsem slyšel od odstupujících senátorů, usuzuji, že výše popsané vize jsou spíše nereálné.
Neřekla bych, že vize jsou nereálné. Problém je mimo jiné v tom, že senátoři, hlavně z řad studentů, jsou lidé aktivní. Po všech stránkách. Takže také hodně vyjíždějí ven na delší pobyty. Proto řadu věcí, které v senátu chtěli prosadit, nedotáhnou do konce.

Jsou před AS nějaké zásadní či koncepční výzvy?
Určitě dlouhodobý záměr – tam by se mělo promítnout to, co vy nazýváte stavění mostů mezi instituty. Jen jeden konkrétní příklad: na katedře žurnalistiky, kterou vedu, přednáší o ekonomické žurnalistice kolega z IES. Odpovědně a zajímavě. Už se na nás obracejí z médií, abychom jim poslali nějaké vhodné adepty, kteří budou jak dobře psát, tak rozumět ekonomickým otázkám.

Také je potřeba se znovu podívat na tzv. studentské peníze. Podle mne by každý institut měl mít pevnou částku na pořádání úvodních soustředění rovnou z rozpočtu. O tzv. studentské peníze by se žádalo na jiné akce jako je Pavlač a další prezentace fakulty pro veřejnost.

Jaká jsou podle Vás hlavní témata, kterými se bude AS v následujících dvou letech zabývat?
Integrace, převedení veškeré dokumentace do elektronické podoby a podle mne i určitá exkluzivita naší školy. Konec konců jsme fakulta Univerzity Karlovy.

Co má za úkol předsedkyně AS?
Reprezentuje senát a vede jednání s děkanem, popřípadě tajemníkem nebo proděkanem, pokud není v konkrétních případech usneseno jinak. Připravuje program jednání AS a plán zasedání, opatřuje podklady pro jednání, zastupuje senát mezi jednotlivými zasedáními, účastní se kolegia děkana, účastní se zasedání AS UK, spolu s předsednictvem řeší věci, které, jak se tak frázovitě říká, nesnesou odkladu. Svolává zasedání senátu podle harmonogramu.

Jak jsou na tom senátoři? Mají v senátu hodně práce?
Někde jsem četla, že si někdo myslí, že jedinou povinností senátora je chodit jednou měsíčně na schůze. To je skoro legrační. Na každou tu schůzi musí senátoři prostudovat desítky stran materiálů, aby měli k jednání kvalifikované připomínky a mohli hlasovat. Kromě toho někteří působí v komisích senátu – legislativní, ekonomické a studijní, což při změnách hlavních dokumentů, jako to bylo v minulém období, kdy jsme některé materiály podle připomínek UK museli celé předělat, nebo při přípravě rozpočtu a jednání o stipendiích,

Blog Barbory Osvaldové

1 144 ×




Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.