Zapsat, či nezapsat. To je ta otázka

zapi-indexOtázka, který v minulých dnech trápila nejednoho studenta FSV. Na stránkách institutů se objevovaly výzvy některých pedagogů, kdy si studenti mohou nechat zapsat známku či zápočet končícího letního semestru do indexu. Studijní oddělení ale vzápětí rozesílá e-mail, ve kterém informuje studenty o tom, že k úspěšnému zvládnutí kontroly studijních povinností stačí vytištěný výpis známek se SISu. A běžný student FSV se ptá, proč takový zmatek.

Důvodů je hned několik. Již s volbou nového děkana Jakuba Končelíka se začalo hovořit o skutečném zrušení indexů. Na papíře se s papírovými indexy nepočítalo už za minulého vedení v rámci schváleného dlouhodobého záměru. Sám Končelík v rozhovoru pro chystané říjnové číslo Sociálu přiznal, že s indexy chtěl „zatočit“ už po půl roce svého pedagogického působení. Na konci června k tomu ale konečně podnikl určité kroky. Opatření děkana, které ukládá pedagogům zapsat známku do indexů sedm pracovních dní po jejím získání, je jasným předvojem úplného zrušení těch otravných žlutých knížek.

Neplánovaný konec papírové klasiky

Zmatek nastal ve chvíli, kdy část pedagogů s takovou vidinou přestala brát tuto zálohu SISu vážně a na zápisu známek přestala bazírovat. „Původně jsme měli v úmyslu indexy ještě ponechat a ověřit si, zda jsme schopni SIS efektivně zazálohovat i bez nich. Ale ukázalo se, že indexy co záloha odpadly samovolně už nyní,“ řekl k tématu zmatků kolem této revoluční změny děkan Končelík. Jeho slova vzápětí potvrdil i proděkan pro studijní záležitosti, Petr Soukup: „Za „zmatkem“ stojí benevolence studijního oddělení. Ideálně by měli studenti ještě index vyplnit. Vzhledem ke stavu indexů ale studijní oddělení, s mým souhlasem, rezignovalo na jejich kontrolu. Rušení bude zavedeno od dalšího semestru.“ Jedním dechem ale dodává: „Důkladná kontrola indexů se již několik let provádí jen při ukončování studia, při zápisech se žádá právě výpis ze SISu s podpisem studenta, takže nejde o žádnou převratnou novinku.“

Zapsat či nezapsat? Odpověď na tuto otázku se skrývá právě ve větě Petra Soukupa. Známky byste si nechat zapsat měli, ale nikdo to nebude kontrolovat. Což dává samo o sobě velký důvod k tomu, aby studenti čas, který by jinak strávili „naháněním“ pedagogů, využili nějak jinak.

Nejen o rušení indexů se dočtete v rozhovoru s děkanem Končelíkem v říjnovém čísle Sociálu. Na obvyklých prodejních místech již 4. října.

Kateřina Kňapová

631 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.