Studentka FSV získala prestižní Bolzanovu cenu

Rektor Univerzity Karlovy již poosmnácté udílel prestižní  Bolzanovu cenu. Získali ji tři studenti, mezi nimi i Jindřiška Bláhová z FSV, která se zabývá filmografií. K ocenění se pojí také finanční odměna ve výši 40 tisíc korun. 

„Bolzanova cena je udílena za vysoce objevné práce s vynikajícím tvůrčím obsahem a zpravidla s interdisciplinárním tematickým přesahem, jež uchazeči zpracovali během svého studia,“ řekl rektor univerzity prof. Václav Hampl, který ceny předával před členy Vědecké rady Univerzity Karlovy.

V kategorii lékařských věd ji získala Lenka Nosková za práci „Mutations in DNAJC5, Encoding Cysteine-String Protein Alpha, Cause Autosomal-Dominant Adult-Onset Neuronal Ceroid Lipofuscinosis“. Práce se zabývá objasněním genetické podstaty Kufsovy choroby, vzácného neuropsychiatrického onemocnění.

V kategorii společenských věd (včetně teologických oborů) cenu obdržela Jindřiška Bláhová, Ph.D. za práci „A Tough Job for Donald Duck: Hollywood, Czechoslovakia, and Selling Films behind the Iron Curtain, 1944–1951“. Disertační práce se zabývá ekonomickými strategiemi a operacemi amerických filmových studií vůči regionu východní Evropy v období první fáze studené války. Ukazuje, jakým způsobem se veřejně anti-komunistický Hollywood snažil v období politického napětí prodávat svoje filmy do komunistických zemí formujícího se východního bloku pod vlivem Sovětského svazu.

V kategorii přírodních věd rektor cenu udělil Romanu Fialovi za práci „Studium nových anodových materiálů pro metanolové polymerní palivové články“. Cilem práce bylo skloubit měření chemické aktivity katalytických anodových systémů se studiem jejich fyzikálně chemických vlastností.

Bolzanova cena podporuje vědeckou výchovu a odbornou přípravu studentů Univerzity Karlovy již 18 let. Soutěžní práce, které přihlašují sami studenti, posuzuje komise pro udělení ceny, jež je složena z členů jmenovaných rektorem. Za dosavadních osmnáct ročníků soutěže bylo uděleno 189 cen. Držitel ceny dostává diplom a finanční odměnu.

Více si o různých studentských cenách můžete přečíst ZDE.

393 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.