Studenti jsou zklamaní, politikům dají pomník s hovnem

inventura_webRozčarování je cítit ze závěrečných akcí studentské iniciativy Inventura demokracie. Ta se rok marně snažila přimět české politiky, aby odstranili vybrané legislativní nesmysly.

Měl to být „dárek ke dvacetinám“ české demokracii, podle představitelů Inventury ale výsledek nestojí za nic. Politikům tak nadělí dárek sami, a to v podobě netradičního pomníku s obřím exkrementem. Odhalí ho v neděli 8. listopadu během happeningu na Klárově – právě tam totiž loni svou iniciativu poprvé představili.

Prohlédněte si pozvánku na událost na Facebooku

„Nechceme posilovat sílící trendy vulgárnosti v politice ani jinde,“ říká Jiří Boudal, jeden ze zakladatelů a hlavní představitel Inventury demokracie. Podle něj je ale znázornění zcela adekvátní tomu, co od politiků skutečně dostali.

Inventura demokracie před rokem poukázala na čtyři legislativní absurdity, které jsou v rozporu s demokratickým fungováním státu. Šlo například o poslaneckou imunitu nebo takzvané „přílepky“ – dovětky zákonů, které jsou přidané k zákonům zcela jiným. Tyto vybrané problémy se pak snažila řešit s konkrétními politiky i politickými stranami.

mandat1
Na absurdnost doživotní imunity studenti upozorňovali všelijak (foto: UKáčko.cz)

Výmluvy i plané sliby

V poslanecké sněmovně ale studenti nenašli pozitivní odezvu. „Naráželi jsme na spoustu vynalézavých výmluv, proč je u nás změna zbytečná nebo nemožná,“ říká Jakub Mráček, který během roku politiky pravidelně kontaktoval.

Mezi oslovenými byl například i Marek Benda, předseda Ústavně právního výboru PSP ČR. Ten v březnu při rozhovoru na kameru slíbil, že podpoří omezení doživotní imunity a že na každý legislativní přílepek ostatní poslance před hlasováním upozorní. Od té doby už ale další „přilepené“ paragrafy prošly bez povšimnutí.

Další politici sliby rozdávali opatrněji, nebo se s Inventurou vůbec nesešli. Senátor Jaroslav Kubera studenty uvítal slovy „Ahoj, děti!“ a šéf občanské demokratické strany Mirek Topolánek jim vzkázal, že ho začínají nudit. „Jediný, kdo byl schopen na výzvu nějak zareagovat, byla Strana zelených,“ uvádí Silvie Mitlenerová, tisková mluvčí iniciativy.

Dárek se nepovedl, inventura tím ale nekončí

SZ totiž podala návrhy upravující tři ze čtyř požadovaných bodů: vedle poslanecké imunity a přílepků ještě nezávislost mediálních rad. Poslední část „dárku,“ regulaci lobbingu, se pak snažila změnit ČSSD. Podle Jakuba Mráčka ale bez efektu: „Poslanci v polovině října všechno smetli ze stolu. Většinou s těmi samými argumenty, které jsme od nich slýchali v průběhu roku.“

Výmluvný pomník pro politiky ale nemá být konečným vyústěním celé iniciativy. Jeho odhalení naopak odstartuje „Dny Inventury“. Během nich se mají konat debaty, projekce a happeningy, vrcholem celého programu bude slavnostní shromáždění 17. listopadu na Václavském náměstí.

Cyklus akcí se koná pod záštitou Studentské unie UK (do které Inventura patří) a občanského sdružení Věda žije!

Výběr z programu:

9.11. (po), 19:00 Dárek ke dvacetinám: zúčtování
Jak dopadla snaha o odstranění čtyř legislativních absurdit?
Kdo co slíbil a nedodržel?
Přírodovědecká fakulta UK, Praha, Albertov 6, Velká geologická posluchárna

11.11.(st) 14:00-16:00 Kuuupte si diplom!
Iniciativa Věda žije! nabízí široký výběr diplomů za rozumné ceny!
Prostranství před MŠMT, Karmelitská 7, Praha 1

12.11.(čt) 18:30 „Křehká demokracie“ a Jacques Rupnik
Jacques Rupnik spolu s Martinem Bútorou a Erikem Tabery budou hosty diskuze o české demokracii.
Předchází jí zveřejnění části studentského prohlášení.
Vysoká škola ekonomická, Praha–Žižkov, nám. W. Churchilla, Vencovského aula (dříve Nová)

14.11.(so) 14:00 „Role ČR ve světě“ a Madelaine Albright
Zveřejnění další části studentského prohlášení,
následuje diskuze s Madelaine Albright na téma Češi a ti ostatní: chceme mít nějakou roli ve světě?
Filozofická fakulta UK, Praha, nám. Jana Palacha 2, Velká aula

17.11.(út) 18:30 Co s tím vším dělat?
Závěrečné shromáždění na Václavském náměstí.

1 163 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (3 hlasujících, průměrné hodnocení: 5,00 z max. 5)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.