Šamánek: Majáles není jenom pařba

Michal Šamánek„Chceme oslavit krásu studentského života,“ říká Michal Šamánek, předseda sdružení StudentZone, hlavního pořadatele Českého Majálesu. Pomáhat studentskému živlu chce ale Michal i jinak, již teď chystá podzimní Beánie nebo nový časopis.

Co je to vlastně Majáles?
Samotné Majálesy mají obrovskou historickou tradici, vznikly jako studentské oslavy máje. V dějinách měly zpravidla různé politické nebo sociální podtexty, nejvýraznější v 60. letech 20. století, kdy byly vnímány jako protest proti komunismu. Také komunisté se postarali o jejich zrušení, takže se „nově narodily“ až po revoluci. Hlavním tématem bylo navázání na tradici, to už ale v dnešní době nestačí, takže kromě průvodů a volby krále bylo potřeba přijít s dalším silným programem. V moderním pojetí je Majáles oslava krás studentského života a prezentace studentských dovedností.

Majálesová tradice je silnější u vás na Moravě. Proč to?
To spíš ta porevoluční, protože právě v 60. letech minulého století byly největší Majálesy v Praze, s účastí mnoha desítek tisíc studentů. Morava má více „venkovských“ tradic a lidé jsou zvyklí je dodržovat. Z posledních let mají velké Majálesy např. v Brně větší tradici jednoduše proto, že se s nimi začalo dřív – i rok hraje velkou roli.

Kluci z Brna organizují v Praze Majáles. Jaký je to pocit?
My jsme vzešli z Brna, ale Studentská organizace StudentZone už delší dobu působí celorepublikově, takže se to takto nedá říct. Hodně z nás tráví víc času v Praze než Brně. Ale v roce 2003 by nás nenapadlo, že zanedlouho budeme mít pod sebou akce pro více než 80 tisíc lidí.

Které školy a studentské spolky jsou v Praze nejaktivnější, co se Majálesu týče?
Nejaktivnější je asi VŠE, ČVUT a ČZU. V Praze je velmi dobrá spolupráce napříč mnoha vysokými školami, v což jsme zpočátku moc nedoufali. I přes rozsáhlost a rozmanitost Prahy je v porovnání se zbytkem republiky spolupráce funkční a efektivní.

Má to být prostě jedna velká pařba, nebo Majálesem sleduješ něco hlubšího?
Hlavní den ano, taková, na kterou se bude v dobrém vzpomínat i ve stáří. To neznamená, že si budou lidi říkat: „jé, to sme se zase zkalili“, i když je to slyšet často a je to přece oslava, takže to je dobře. Není to ale neřízená pitka, je to velký open-air s vynikajícími kapelami a doprovodným programem, samozřejmostí jsou tradiční prvky jako volba krále. Hlubší rozměr Majálesu má být zmíněná stránka „prezentace studentských dovedností“. Ta má ukázat, že studenti umí nejen skvěle pařit, ale dosahují solidních až pozoruhodných výsledků v různých oblastech. Tuto část Majálesu tvoří tzv. „širší program oslav“.

V roce 2003 jsi založil studenstkou organizaci StudentZone. Čeho jsi jí dosáhl a jakou má budoucnost?
Největším úspěchem je snad koordinace projektu Český Majáles, který sdružuje osm největších českých Majálesů. Obecně se zaměřujeme na realizaci a podporu studentských projektů a poskytování služeb pro studenty. Máme zájem rozběhnout solidní studentský magazín jak v tištěné, tak v internetové podobě. S jeho zahájením počítáme od října letošního roku. Dále připravujeme podzimní obdobu Majálesů – tzv. Beánie, které se ponesou v duchu zahájení akademického roku.

Co může nabídnout StudentZone pražským vysokým školám?
Zázemí silné a stabilní organizace a platformu pro celonárodní projekty a spolupráci.

Michal Šamánek

(*1981) dokončuje studia na podnikovém hospodářství na Masarykově univerzitě. V roce 2003 založil občanské sdružení StudentZone, které je hlavním pořadatelem novodobého majálesu. V pátek 7. dubna se oženil a s příchodem nového akademického roku čeká i svého prvního potomka.

1 458 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.