Rekonstrukce rozhlasových a televizních laboratoří v plném proudu

RTLNa počátku února byla zahájena první etapa rekonstrukce rozhlasových a televizních laboratoří (RTL) Fakulty sociálních věd v podobě stavebních úprav, po nichž bude koncem dubna následovat přestavba studia a v druhé fázi jeho dovybavení serverovou a počítačovou technologií. Poběží-li vše podle plánu, začnou studenti naplno využívat špičkové pracoviště již v roce 2009.

Pracoviště RTL, které se nachází v budově Filozofické fakulty v Celetné, se dočká vůbec poprvé nejen rekonstrukce jeho prostor, ale i inovace technického vybavení, které bude zcela nové a na úrovni současných digitálních technologií. „Po výstavbě studia na přelomu 60. a 70. let jsme obdrželi vyřazenou techniku z České televize, kterou jsme používali až do první poloviny 90. let. Poté získalo studio díky zahraniční spolupráci a snaze pedagogů zařízení pro reportážní práci barevné a modernější, které přesto nemohlo splnit standarty stále se zdokonalující audiovizuální techniky,“ popisuje garant specializace televize Martin Lokšík důvody, pro které na přelomu tisíciletí vznikl investiční záměr vybudovat nové studio, které by podmínky žurnalistů vylepšilo.

RTL

„Raději bych výuku zrušil, než pokračoval v podmínkách nevyhovujících ani pedagogům ani studentům.“

„Snahou bylo, aby studio reflektovalo nové technologie s plánovanou digitalizací a mohla se vyučovat moderní televizní žurnalistika.“ Současný trend je takový, že studenti musí umět zastat všechny profese pro zhotovení reportáže, které dříve zastával celý výrobní štáb. Musí být schopni pracovat ve dvojici a dokázat pracovat jak s informacemi, tak i se podílet na celé technické přípravě relace. Se starou technikou nebylo možné kladeným nárokům vyhovět. Studenti totiž nemohli udělat kompletní reportáž. Ve studiu si mohli vyzkoušet pouze praktická výuková cvičení, provádět navzájem rozhovory, učit se pohybu před kamerou a významná část výuky, tj. kompletace relací, musela být odbourána. „Z těchto důvodů jsme se koncentrovali na práci v exteriéru a tvorbu malých příspěvků,“ komentuje Lokšík komplikovaný průběh výuky minulých let a dodává: „Raději bych výuku zrušil, než pokračoval v podmínkách nevyhovujících ani pedagogům ani studentům. Pevně doufám, že příští rok studenti do studia vkročí a budou pracovat na komplexnějších relacích.“

Už žádné opotřebované vybavení

Po sepsání a schválení investičního záměru získala katedra žurnalistiky v roce 2004 skoro třiceti milionovou dotaci od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Proces výběrového řízení na realizaci rekonstrukce se ale protáhl na celé tři roky. Do prvního výběrového kola se přihlásil pouze jeden kandidát, a proto bylo nutné vyhlásit druhé kolo, k němuž po dlouhých a složitých byrokratických postupech nakonec došlo. Členem výběrové komise byl i Lokšík. „Druhého kola se zúčastnilo více kandidátů, kteří nesplňovali zadaná kritéria.“ A tak nezbylo než vyhlásit třetí kolo, v kterém vítězný kandidát vybrán byl, ale ti neúspěšní se odvolali. „Byl to nepříjemně dlouhý a komplikovaný proces,“ uzavírá Lokšík komentář k výběrovému řízení, z něhož vzešel konečný vítěz až v říjnu minulého roku.

RTL

Studenti se konečně dočkají

Po započatých stavebních úpravách dojde nejprve na stavební úpravy studia. Vymění se studiová technika, tj. osvětlení, kamery a režijní a zvukové zařízení. Už po této části rekonstrukce budou studenti prostory využívat a do konce roku 2009 přibyde i serverová a počítačová technika. Lokšík doufá v dodržení tohoto časového plánu, protože by podle jeho slov vybavení mohlo brzy za moderní technikou opět pokulhávat. „Inovační plán byl přeci jenom sepsán na počátku tohoto století,“ dodává. Pokud vše proběhne bez komplikací, výsledkem rozsáhlých úprav bude nové multifunkční pracoviště propojené s veřejnoprávními televizemi a ČTK. Zároveň bude samozřejmě vhodné pro studium, sloužit bude i jako newsroom a učebna, mimo jiné pro mediální výchovu. „Poté vyjdou ze školy dobří absolventi, po kterých je v televizích doslova hlad.“

Foto: Tereza Barteková

1 217 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.