Videožurnál – svět okem studentské kamery

Studium žurnalistiky je výzvou již od prvních měsíců. Během výuky si studenti mohou vyzkoušet, jaké to je skutečně a zodpovědně informovat nejen své okolí, ale i veřejnost, praktická tvorba je od začátku neoddělitelnou součástí studia. Audiovizuální počiny budoucích žurnalistů můžete sledovat na Videožurnálu, který přes léto získal novou podobu.

Zatímco tradice Fleše a Carolíny jde řadu let nazpátek, jedinými diváky výtvorů studentů televizní specializace donedávna zůstávali jen spolužáci a vyučující. V rámci praktické části bakalářské práce Honzy Kálala, studenta IKSŽ, vznikl loni na jaře nápad vytvořit webovou stránku, kde by bylo možno zveřejnit také audiovizuální reportáže studentů letního semestru 3. ročníku televizní specializace. „Chtěl jsem zpřístupnit naši televizní práci i ostatním. Příspěvky na internetu ukazují svět kolem nás očima studentů“, říká Honza o svém nápadu. Přes dvacet reportáží studentů novinařiny tak v současnosti naleznete na adrese http://videozurnal.fsv.cuni.cz, pro kterou funguje i zkratka www.videozurnal.cz. Projekt zatím nemá na českých univerzitách obdoby.

(Skoro) jako v televizi…

Na každé reportáži se podílí dva tvůrci, jeden jako kameraman, druhý jako reportér. Role si následně vymění. Každý student tak má možnost prakticky vyzkoušet si všechny fáze vzniku televizního příspěvku – od prvního záblesku inspirace až po sestříhání ve střižně a okomentování vzniklého materiálu.

Témata jsou různá, záběr velmi široký. Od sociálních problémů, zajímavostí, přes zákulisí různých akcí až po obyčejný každodenní život lidí. Výstupem celé semestrální práce všech studentů je spojení reportáží do zpravodajského pořadu. Dva vybraní zástupci si pak ve fakultním televizním studiu vyzkouší roli moderátorů televizních zpráv.

Kromě zajímavých momentů při vytváření samotného příspěvku se studenti musí potýkat i s problémy okolo techniky, potažmo jejího nedostatku. Malý počet kamer a omezený čas ve střižně částečně simulují stres známý televizním profesionálům. Těm však šlape na paty především časová tíseň.

Je tento stres zkouškou ohněm před skutečnou novinářkou praxí? Kdo ví, zdá se ale, že řešení je již na dohled, protože se plánuje přestavba a modernizace rozhlasových a televizních laboratoří (RTL). Měla by měla přinést výrazné zlepšení podmínek jak pro studenty, tak pro vyučující.

Pilotní verze stránek, které vytvořil Honza Kálal sám, nahradila 10. října nová podoba. Tentokrát zpracoval pouze grafický a funkční návrh a programování předal do zkušených rukou Ondřeje Špačka, studenta sociologie. Ondřej pro Videožurnál vytvořil nový redakční systém, díky němuž se zveřejňování reportáží stalo jednoduchou a uživatelsky příjemnou záležitostí.

Technicky nejnáročnější pasáží zůstává převod mohutného videa ve formátu DV do miniaturní podoby vhodné pro internet. Návštěvníkům jsou k dispozici tři různé kvality přehrávání příspěvků, což umožňuje shlédnutí videí i těm, kteří nemají vysokorychlostní připojení. Všechny reportáže jsou ve formátu Windows Media Video 9, který ke zveřejňování zpráv na internetu používají také české televizní stanice.

Nový domov Caroliny

Stránky Videožurnálu získaly 10. října nejen nový vzhled, ale rozrostly se i o textové zpravodajství. Po patnácti letech existence se zde důstojného provedení dočkala Carolina, zpravodajský týdeník studentů prvního ročníku žurnalistiky. Pravidelný souhrn domácího dění, který na FSV UK vychází již od roku 1991. Podle Honzy Kálala je Videožurnál přes svoje žurnalistické zakotvení otevřený všem studentům fakulty. „Pokud by někdo natočil zajímavý příspěvek a chtěl ho zveřejnit, může Videožurnál kontaktovat. Určitě nebude problém se domluvit,“ dodává Honza o dalších možnostech využití stránek.

Projekt internetového zpravodajství je dnes výkladní skříní studentů IKSŽ. Aby se Videožurnálu dařilo dobře i v budoucnu, musí na svých stránkách nabízet pravidelně zajímavý obsah a také si postupně najít nového správce. Velký zájem o praktika televizní žurnalistiky je dobrou zárukou pro splnění první podmínky. Kdo se ale stane nástupcem Honzy Kálala, v současnosti studenta 2. ročníku magisterského studia, ve správě Videožurnálu, to je zatím otázkou.

Zdá se, že se smělý nápad na bakalářskou práci podařilo zrealizovat a dotáhnout do konce. Nebo je to jen začátek? Až Videožurnál navštívíte, můžete se o své dojmy podělit s ostatními zápisem do návštěvní knihy.


Zuzana Kotrbatá (IKSŽ)
xpackal (a) seznam.cz

1 180 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.