Názor: Gender nelze jen tak přidat

nyklovaVšeobecné nadávání na poměry, všudypřítomnou diskriminaci, netoleranci, nepochopení i zcela otevřené útoky jsou jedním z námětů běžného společenského rozhovoru lidí, které spojuje zájem o gender, ať už aktivistický, akademický či smíšený. Bylo by lákavé napsat komentář k „genderové korektnosti“ v tomto duchu, negativita je přece jedním ze znaků zaznamenáníhodných událostí.

Mohla bych lamentovat nad neschválením samostatné akreditace genderu a sociologie, ale letmý pohled na rozvrh Institutu sociologických studií na FSV navozuje celou řadu očekávání – zdá se, že katedra se genderu stejně věnuje doslova na každém kroku, protože co jiného by se mohlo skrývat za názvy jako „Současná sociologie II“, „Teorie sociálních nerovností“ či dokonce „Sociologie genderu“?

Detailnější průzkum jednotlivých předmětů vede sice k jistému zchlazení počátečního optimismu, gender v nich není ani zdaleka centrální s pochopitelnou výjimkou posledně jmenovaného kurzu, nicméně tvrdit, že se stále jedná o popelku s čistým svědomím nelze. Pokud tedy osobně spatřuji nějaký problém, týká se především výuky bakalářských kurzů zaměřujících se na „klasickou“ sociologii a obecně kurzů, které se opírají o zdánlivě bezpečnou historii sociologie a snaží se „pouze zprostředkovat“ již napsané dějiny. Netematizování perspektivy, kterou jsou tyto dějiny podávány (o otce zakladatele prostě jednou zakopnout musíte), je pro mne nepochopitelné. O nic bezproblémového ani neutrálního se přece nejedná, jak mimo jiné dokazují kritické analýzy z feministických táborů – např. Dorothy E. Smith, Joey Sprague, S. Harding či Pamela Abbott (kdo si ještě po bakalářském studiu myslí, že je to tábor pouze jeden, může se směle považovat za oběť uvedeného neduhu).

Gender tedy na ISS je, ale stále je co zlepšit, především pak hlubší promyšlení genderu jako takového, které by zabránilo jeho pouhému přidání jako další jednotky analýzy či vyčlenění jediné přednášky bez dohlédnutí radikálních epistemologických převratů, které by jinak musely být alespoň načrtnuty. Pro vzpruhu ale naštěstí není třeba chodit daleko, pokud jste připojení k internetu, nemusíte chodit vůbec nikam. Gender & sociologie je oddělení Sociologického ústavu AV ČR, které vzniklo již v roce 1990. Vydává recenzovaný časopisu Gender, rovné příležitosti, výzkum (přístupný online), který dává prostor aktuálním otázkám nejenom sociologie genderu. Na základě posledního čísla byl dokonce uspořádán seminář „Iris Marion Young a Judith Butler o feminismu a genderu“. Současná sociální věda na něm byla téměř hmatatelná, což dává naději i budoucnosti genderu na ISS.

Blanka Nyklová,
absolventka IKSŽ FSV UK

328 ×




Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.