Feministická konference v Jinonicích

Jednou z výhod našeho usídlení v Jinonicích je, že pokud chcete nahlédnout do dění ve spřátelených oborech, nemusíte jezdit na druhý konec města. Zajímavou akcí, která otevřela letošní jinonický akademický podzim byla Konference českých a slovenských feministických studií.

Spolupořádaly ji Katedra genderových studií FHS UK v Praze, Genderová studia FSS MU v Brně a Centrum rodových štúdií FF UK v Bratislavě. Konference se konala pod záštitou Sociologického ústavu AV ČR a zúčastnilo se jí kolem dvou stovek zájemců a zájemkyň o genderovou problematiku.

Nechyběla mnohá známá jména, ale velký zájem mladších ročníků ukazoval, že Gender Studies jsou v Česku a na Slovensku velmi slibně se rozvíjejícím a stále populárnějším oborem. V úvodní debatě to potvrdila i PhDr. Jiřina Šiklová, když projevila uspokojení nad tím, že oproti dřívějším setkáním většinu tváří již osobně nezná.

Samotná konference byla rozdělena do deseti sekcí. K nezajímavějším patřily sekce Feministická teorie a epistemologie, Významotvornost genderu v kultuře či Feministická pedagogika a gender v pedagogice. Celkem bylo předneseno víc jak osmdesát příspěvků, a tak nebylo v lidských silách vše stihnout. Naštěstí by z konference mělo vzniknout CD se všemi příspěvky či publikace z nejzajímavějších přednášek. V případě zájmu najdete aktuální informace a kontakty na stránkách www.fhs.cuni.cz/gender.

Na konferenci panovala přátelská atmosféra a kdo měl chuť, mohl nadnesené problémy diskutovat nejen v Jinonicích, ale večer i v pražských hospodách a “konferenčním chill-outu” JAM Café v pasáži Metro. „Tato konference je pro mne důkazem, že se gender stal relevantním tématem v mnoha oborech. Hlavní smysl akce vidím v setkávání s kolegy a kolegyněmi z různých oborů a v možnostech k navázání nových kontaktů a interdisciplinární spolupráce,” zhodnotila konferenci Kateřina Zábrodská, doktorandka Psychologického ústavu AV ČR a FSS MU v Brně. Příští rok by konference měla proběhnout v Bratislavě na půdě Centra rodových štúdií Filozofické fakulty Univerzity Komenského.

Anna Kopecká (ISS)

375 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (1 hlasujících, průměrné hodnocení: 4,00 z max. 5)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.