Konec ekonomických teorií na IES víří emoce

OpletalovaPro ekonomy jsou od tohoto semestru nachystány velké změny. Po úmrtí profesora Sojky rozhodlo vedení Institutu ekonomických studií, že jeho stěžejní bakalářský předmět, Historie ekonomického myšlení, se v tomto akademickém roce nebude vyučovat. To vedlo k mnoha negativním ohlasům ze strany studentů. IES se tedy snaží co nejrychleji nalézt vyučujícího, který by mohl předmět přednášet.

Ve stejném roce, kdy všichni ekonomové zahazují modely a dívají se pro inspiraci do historie, byla historie ekonomických teorií stažena nejen ze státních zkoušek, ale minimálně pro letošek i z výuky vůbec. U státnic ji má nahradit zkouška z Evropské ekonomické integrace.

IES se tímto krokem totiž vrací o několik let zpět, kdy se státní zkouška skládala ještě z Hospodářské politiky a evropské integrace pod vedením profesora Urbana. Ten však vzhledem ke svému věku působení na škole časem omezil, což také vedlo vedení institutu k změně obsahu státní zkoušky právě na ekonomické teorie.

Na bakaláře dále čeká nově povinný kurs Mezinárodní obchod přednášený docentem Benáčkem. Ten se sice ukazuje jako skvělá alternativa, protože se jedná o asi nejpřínosnější kurz bakalářského studia, avšak mnoho studentů má vedení institutu za zlé, že se ekonomické teorie nevyučují vůbec. Mnozí je totiž označovali za předmět, který veškeré praktické poznatky z výuky spojoval v jeden smysluplný celek. S tím souhlasí i Tomáš Sedláček, doktorand a jeden IES ze Sojkových žáků. Podle něj by tento kurs měl i nadále zůstat povinným. Nalezení kantora pak vůbec nevidí jako problém.

Historii nemá kdo učit

V tom se ale zásadně rozchází s vedením IES, které pozastavení výuky kursu vysvětluje právě tím, že se nepodařilo nalézt vhodného přednášejícího. Profesor Mejstřík jej pak doplňuje a říká, že v České republice momentálně není člověk, který by byl schopen profesora Sojku nahradit. Přesto však doufá, že se alespoň v příštím akademickém roce podaří kurs znovu otevřít, avšak jen jako povinně volitelný.

Před katedru by pak ředitel IES nejraději postavil některého z doktorandů, který by se na výuku předmětu řádně připravil. Ať už se ale kursu ujme napřesrok kdokoli, bude moci čerpat i z poslední práce profesora Sojky, velké syntézy ekonomických dějin. Tu mnozí označují za jeho magnum opus, které dokončil krátce před smrtí, a které by se měla v blízké době objevit v knihkupectví.

1 453 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (5 hlasujících, průměrné hodnocení: 2,80 z max. 5)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.