Zemřel profesor Milan Sojka

prof. Ing. Milan Sojka, CSc.

prof. Ing. Milan Sojka

V neděli 17. května nás opustil profesor Milan Sojka, významný český ekonom – teoretik, vedoucí Katedry institucionální ekonomie Institutu ekonomických studií a bývalý proděkan naší fakulty. Zemřel po dlouhém boji s nevyléčitelnou nemocí ve věku 58 let.

 

Profesor Sojka vystudoval ekonomii na VŠE, kde také získal titul kandidáta věd. Už tehdy působil na této škole v oddělení dějin ekonomických teorií. Jako jednomu z mála se mu v osmdesátých letech podařilo vyjet za studii do Itálie, která na něj udělala veliký dojem. Svůj postgraduální kurs absolvoval v USA a těsně před Sametovou revolucí se stal docentem. Po vzniku FSV v roce 1990 přešel na Karlovu univerzitu, kde se stal v roce 1996 jejím profesorem.
 
Ačkoli měl po revoluci mnoho nabídek, zůstal věrný ekonomické teorii. V té době se výraznou měrou podílel na mnoha důležitých publikacích v oboru, jako například Moderní ekonomie či Dějiny ekonomických teorií. Díky svým mimořádným jazykovým znalostem přeložil mnohá význačná světová díla do češtiny. Mnoho práce odvedl také jako člen a později místopředseda Akreditační komise MŠMT, mimo jiné také předseda pracovní skupiny pro ekonomii.
 
Účastnil se i utváření Grantové agentury ČR a obětavě se věnoval i práci pro Hlávkovu nadaci. Od loňského roku působil také jako člen ENQA (Evropská asociace pro zajištění kvality ve vysokoškolském vzdělávání) a za své nemalé zásluhy získal mnohá ocenění, jako například Výroční cenu ČSE.Na IES vyučoval profesor Sojka pět předmětů, z toho čtyři na magisterském stupni.
 

Odchod velikána

První zdravotní problémy začaly aktivního profesora trápit před necelými dvěma roky, kdy byl kvůli selhání jater nucen přenechat na jeden semestr výuku povinného bakalářského kurzu Historie ekonomického myšlení Romanu Pazderníkovi a Tomáši Sedláčkovi.
 
Tehdy se naštěstí vše podařilo urovnat, operace dopadla úspěšně. Stopy to ale na panu profesorovi zanechalo. Po návratu do školy se znovu plně zapojil do svých aktivit a pracoval snad ještě zaníceněji než dosud. Nemoc jej však provázela stále, navzdory intenzivní léčbě chemoterapií. Ta nezabrala a ani veškeré dlaší snahy lékařů neměly úspěch. Ze světa tak minulý týden odešla jedna z největších osobností moderních českých ekonomických teorií.
 

Foto: Nadace Josefa, Marie a Zdenky Hlávkových

Foto: Nadace Josefa, Marie a Zdenky Hlávkových

Páteční pohřeb profesora Milana Sojky, který se konal ve Velké obřadní síni krematoria v pražských Strašnicích, přitáhl desítky lidí. Z Institutu ekonomických studií přišla oblíbenému kolegovi složit hold většina kantorů. Rakev, vystavená naposled před zraky veřejnosti, byla obsypána květinami. Nechyběly velké kytice za Univerzitu Karlovu, kolegy z IES, samotný institut, ale také Vysokou školu ekonomickou a některé její fakulty.
 
„Odchod tohoto velikána je ranou pro celou českou ekonomickou společnost“, zdůraznili ve svých proslovech několikrát i smuteční řečníci jako profesor Mlčoch. Za profesora Sojku se dnes nedá v Česku najít odpovídající vědecká náhrada. Jedna věc nám jeho jméno navíc nepochybně v nejbližší době opět připomene. Krátce před svou smrtí totiž Milan Sojka dokončil své Magnum opus, jímž je jeho velká syntéza dějin ekonomických teorií, která v dohledné době vyjde v nakladatelství Academia.

3 263 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (10 hlasujících, průměrné hodnocení: 4,20 z max. 5)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.