Evropská ústavní smlouva by na FSV prošla

Bylo-li by na studentech Fakulty sociálních věd, evropská ústava by v případném referendu prošla. Celých 54 % sociálů dokument podporuje, čtvrtina není rozhodnuta a 21 % je proti. Zároveň takřka polovina studentů text ústavy vůbec nečetla. Zjistil to průzkum mezi sty studenty všech pěti fakultních institutů, který během posledního dubnového týdne provedla redakce časopisu Sociál.

Nejvíce „eurooptimistů“ je mezi politology. Téměř 70 % z nich ústavní smlouvu podporuje, zbytek je proti. Odpověď „nevím“ zvolilo jen jedno procento dotázaných. Značné podpoře se ústava těší i mezi studenty ekonomie (66 %) a teritoriálních studií (57 %). Naopak vlažnější přístup mají žurnalisté a sociologové. Pouze 40 % z nich by v referendu volilo ANO, ještě více jich však neví (45 % na ISS, 41 % na IKSŽ).

Vztah k samotné problematice Evropské unie a návrhu její ústavy, který je nyní předkládán občanům členských států, se mezi jednotlivými instituty také poměrně liší. Největší zájem pochopitelně projevují politologové. Více než polovina z nich se o ústavu „velmi“ zajímá, pro třetinu je to téma okrajové a jen 8 % to neřeší vůbec. Na opačném pólu stojí opět sociologové, z kterých jen každý sedmý téma euroústavy považuje za velmi důležité. Podobné je to se studenty žurnalistiky. Z hlediska celofakultního studenty euroústava zajímá, ale spíše jen okrajově.

Průzkum se také ptal na to, jestli studenti sociálních věd text ústavní smlouvy vůbec četli. Celou ústavu, která má přes tři sta stran, četlo jen 6 % dotázaných. 48 % se seznámilo jen s částí, 46 % ji nevidělo vůbec.

To, že text ústavy ve skutečnosti přečte jen malá hrstka lidí, zjevně nikoho nepřekvapuje. Sám ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda během diskuse se studenty Filozofické fakulty, která se konala poslední dubnový čtvrtek, přirovnal evropskou ústavu k zákonu o pozemních komunikacích. „Aniž byste ho četli, víte, co znamená, a jak se máte podle něj chovat,“ uvedl ministr.

194 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.