Ekonomie v Čechách jako nadvěda?

EkonomNa stránkách časopisu Sociál už delší dobu probíhá debata o návrhu prof. Mejstříka přejmenovat FSV na Fakultu ekonomických a sociálních věd (nebo studií). V anketě v minulém Sociálu se Jan Ámos Víšek a Jan Jirák vyslovili spíše pro variantu Fakulta sociálních věd a ekonomie.

Jde tedy o zviditelnění ekonomie jako jednoho z oborů FSV a zároveň o pořadí slova „ekonomie“ v názvu fakulty. Nezúčastněnému pozorovateli maně vytane na mysli vzpomínka na zcela vážně míněnou „pomlčkovou válku“ mezi Čechy a Slováky, kteří se v roce 1990 přeli o název státu (a šlo jim spíše o spojovník).

Proč má být upřednostněna zrovna ekonomie? Podle senátora Tomáše Hozíka proto, že „na IES, a tedy Univerzitě Karlově se pěstuje ekonomie špičková, jedna z nejlepších, snad dokonce nejlepší v republice.“ Hozík opírá tento svůj soud o „pravidelné žebříčky vysokých škol“.

Podle mého názoru tato měření (například ono poslední, publikované v Hospodářských novinách) zatím spíše hledají takovou metodu výzkumu, která by byla adekvátní pro český kontext. V žebříčku světových univerzit (Shanghai Jiao Tong University) za rok 2007 obsadila Karlova Univerzita 203.-304. místo (81.-123. v Evropě). V tomto světle je třeba vidět Mejstříkovu poznámku o tom, že „přes dobré postavení v Česku patří [IES] k evropskému průměru.“

Mnozí studenti ekonomie jsou však přesvědčeni o něčem jiném. Kromě toho, že hájí barvy své školy a přezíravě se vyjadřují o studentech VŠE, je mladým ekonomům společný názor o nadřazenosti ekonomie nad jinými vědami.

Nová víra

Teprve v meziválečném období začala široká veřejnost objevovat podstatnost ekonomie pro každodenní život. Populární literatura tehdy přicházela s obrazy bezcharakterních magnátů, kteří skrytě tahají za nitky chodu světa. Politika a ideologie však udržely svou moc nad ekonomií až do pádu sovětského režimu. Francis Fukuyama v té době publikoval vlivnou knihu The End of History and the Last Man, ve které vyhlásil konec dějin a vítězství ekonomického liberalismu nad ideologiemi minulosti.

Za komunismu mohl být člověk služebníkem režimu, nebo jeho odpůrcem – rámec byl jasně stanoven. Po „sametové revoluci“ se viditelný nepřítel ztratil. Lidská potřeba řádu světa je však zřejmě trvalá, a tak se elity nové republiky pokusily nahradit postmodernistickou relativizaci všech hodnot novou vírou – ve všemocnou ekonomii.

Ekonomie je sociální vědou

Přes svou nespornou důležitost pro růst společenského blahobytu však ekonomie není univerzálním modelem k pochopení světa a není ani exaktní vědou.

To je ovšem zřejmé i vzdělaným ekonomům. Například P.A. Samuelson a W.D. Nordhaus ve své Ekonomii píšou: „Ekonomické zákony platí pouze v průměru, nikoli jako přesné vztahy.“ Podle autorů též „fakta sama neumějí mluvit“ a musí být doplněna analýzou, tedy vyvozením určitých typů ekonomického chování.

Ani tato analýza není přísně objektivní, „nevinná“, ale zrcadlí svého původce: „Konec konců způsob, jakým vnímáme pozorovaná fakta, závisí na teoretických brýlích, které nosíme.“

A nakonec – ekonomie nedokáže předpovídat budoucí vývoj: „Zákruty a zvraty ekonomické historie slouží jako upřímné varování: Žádný teoretik nedokáže předpovědět budoucí výsledek spletitých ekonomických, společenských a politických faktorů.“

Poslední vývoj ekonomie směřující k matematizaci není v sociálních a humanitních vědách ojedinělý (tato tendence k „exaktizaci“ zasahuje například také sociologii či lingvistiku). Na konci tohoto procesu nestojí „vědečtější“ a „exaktnější“ ekonomie, ale ekonomie obohacená o nové metody.

Zájemce o studium ekonomie si určitě prostuduje všechny dostupné materiály o nabídce českého vysokého školství a odpovědně se rozhodne. Jistě je natolik schopný, aby si IES vyhledal i pod stávajícím názvem fakulty. Jiný název rovněž nezvedne kvalitu práce, kterou produkuje IES: ta závisí na výkonnosti každého jejího studenta i zaměstnance.

Lukáš BorovičkaAutor: Lukáš Borovička, student bohemistiky a historie na FF UK , zástupce šéfredaktorky časopisu FFakt


3 564 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (3 hlasujících, průměrné hodnocení: 3,67 z max. 5)
Loading...

Související články:

9 komentářů: “Ekonomie v Čechách jako nadvěda?”

 1. arastra napsal:

  Vazeny, aky skryty zmysel je za porovnanim stupna v rebrickoch univerzit a zlomkom, ktory ekonomia na Karlovej Univerzite zastava? Co je to za nezmysel porovnavat uroven jednoho institutu medzi inymi svojho druhu a uroven univerzitnu?

 2. Autor napsal:

  Nevím o jakém skrytém smyslu či nesmyslu mluvíte. Pokud jde o žebříček ryze ekonomicky zaměřených institutů, podle Rankings of Academic Journals and Institutions in Economics (Kalaitzidakis et al.) se žádná česká škola neumístila mezi 120 nejlepšími v Evropě.

 3. arastra napsal:

  Autor: Ospravedlnujem sa za prehnanu reakciu, to vsak nic nemeni na skutocnosti, ze je spravna, v clanku o rankingu, ktory spominate, vobec nic nepisete, citujem: „V žebříčku světových univerzit (Shanghai Jiao Tong University) za rok 2007 obsadila Karlova Univerzita 203.-304. místo (81.-123. v Evropě).“ Naviac ide o pomerne neaktualny clanok z roku 2001. Nechcem napadat Vase presvedcenie, poukazujem na logicku chybu.
  Faktom vsak zostava, ze ekonomia na FSV je neznama, vyssi pocet uchadzacov znamena len a len tvrdsi vyber a nech uz sa IES zviditelni akymkolvek sposobom, som za, bez ohladu na Vase osobne presvedcenie.
  Daniel: IES nie je business school a v tychto rebrickoch ju ani nemozete najst. Porovnavanie tychto dvoch skol nie je najrozumnejsie, dufajme len, ze sa ich spolupraca v buducnosti zlepsi, tak ako to funguje u inych zahranicnych univerzit.

 4. Daniel Bagge napsal:

  Arastra : vite jake je pomer prihlasenych a prijatych na IES?.-)))

 5. Autor napsal:

  arastra
  Citovaný text je z roku 2003. Pokud znáte nějaké relevantnější žebříčky s jinými čísly, uveďte zde prosím odkaz.
  Ze srovnání ekonomicky zaměřených škol či obecně univerzit vyplývá, že školy v ČR (jak IES jako součást UK, tak VŠE) se pohybují někde ve druhé stovce na světě, na to jsem chtěl upozornit.
  Tato skutečnost podle mého názoru vyvrací oprávněnost argumentace např. některých učitelů/studentů IES. Snad jste již slyšel legendární výrok o „nejlepší škole na východ od Londýna“ – toto platí možná pro Tilburg, nikoliv pro Prahu.

 6. TomášH napsal:

  K ocenění samozřejmě gratuluji, ale už v prvním odstavci se píše: „Cenu „1st Business School in the Eastern European Zone“ převzal včera v Paříži rektor VŠE“. Business se nerovná Economics, proto je tam například psaná Harvard Business School a ne Harvard Faculty of Arts and Sciences.
  Až získáte „1st Economics School in the Eastern European Zone“, pošlete mi letáček.

 7. Radovan Fišer napsal:

  Jen pro upřesnění – nadpis onoho článku je prostě velice nepřesný. Nevím, k čemu ten rozdíl přirovnat. Třeba jazykovědec vs turistický průvodce či lektor jazyka?

 8. fv napsal:

  Vybral jsem pečlivě nějaké díla o ekonomických principech, kde se začíná od něčeho jednoduchého a vychází se z chování jednotlivců krok za krokem. Odkazy jsou zde:
  http://ekonsvoboda.blogspot.com/

  Zajímalo by mě, zda studenti VŠE a jiných škol se učí něco o principech svého studia? V učebnicích, které jsem viděl v knihkupectví se mi to moc nelíbilo. Už jen dělení mikroekonomii a makroekonomii je podezřelé. Jako kdyby makroekonomie popisovala něco, co je mimo dosah jednání jednotlivců a je řízeno nějakými automatismy mimo společnost.
  Co si o tom myslíte? je úkolem ekonomie obhajovat aktivity státu ve sféře soukromého práva a ničit obecná společenská pravidla účelovými aktivitami ve jménu agregátů z makroekonomie?