Dobrý projekt si své financování vždy najde, tvrdí Leoš Novotný

Přednáška Leoše Novotného na IES. /Foto: Martin Drobný/

Osmnáctého října měli studenti ekonomie i další zájemci jedinečnou příležitost seznámit se s majitelem společností Leo Express a Aakon Capital Leošem Novotným. Klub investorů ho pozval, aby na půdě Institutu ekonomických studií poradil budoucím podnikatelům, jak přitáhnout investory ke svým projektům.

 

 

Po krátké prezentaci s názvem „Leo Transport jako nový investiční program Aakon Capital“ následovala zhruba půlhodina, kdy se studenti mohli Novotného ptát. Zajímalo je, podle jakých kritérií investuje právě tam, kam investuje, či co rozhodne o tom, že si nějaký bohatý investor z Londýna, který „neví, kam investovat miliony eur“, vybere právě jejich projekt. Novotný tak upozornil na absurdní situaci, kdy v jedné části světa jsou investoři, kteří jdou ráno do kanceláře a marně pátrají, kam by mohli vložit své peníze, zatímco u nás jsou lidé finančně gramotní a s nápadem, ovšem bez peněz. Upozornil také na to, že Češi si často sami zavřou dveře před nosem, protože je jejich prezentace plná chyb (ruční zarovnání tabulek, finanční údaje v různých měnách). To investoři netolerují a projekt okamžitě zavrhnou.

Přednáška byla ospalá, ale místy i vtipná

Foto: Martin Drobný

Padly také otázky na aktivitu, kterou se teď Leoš Novotný intenzivně zabývá a díky které je u nás jeho jméno většině lidí alespoň povědomé. Tou je spuštění druhého soukromého dopravce na české železnici, Leo Expressu. Tato část večera probrala studenty z neekonomických oborů, kteří nemají tušení, co je to „equity“, „angel investor“ nebo „kolaterizace aktivy“. Co ho přesvědčilo investovat do vlaků v České republice, proč se nakonec nepřihlásil do soutěže o provoz rychlíků na lince Ostrava – Opava – Olomouc a jestli si myslí, že jsou České dráhy odsouzeny k zániku, na to vše odpovídal mladý podnikatel velmi otevřeně a srozumitelně.

Ačkoli byla celá přednáška lehce monotónní až ospalá, objevily se i vtipné momenty. Třeba když Novotný glosoval různá vyjádření politiků. „Když nás politici přesvědčují, že se něco nestane, tak se to zaručeně stane, a naopak,“ prohlásil. Také se přiznal, že raději jedná s jedním soukromým investorem než s velkou společností, protože „u firem to trvá půl roku, než vám řeknou, že ne“.

Na závěr Leoš Novotný popřál studentům štěstí při hledání financí pro své projekty a vážným zájemcům pak soukromě předal kontakt na některé investory.

475 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (1 hlasujících, průměrné hodnocení: 4,00 z max. 5)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.