Vicepremiér pro ekonomiku – nová mediální hvězda?

Jiří Havel

Když byl počátkem roku jmenován novým vicepremiérem pro ekonomiku Jiří Havel, do té doby garant bakalářského cyklu IES, považoval jsem to za úspěch i za důkaz tolik proklamované elitnosti naší fakulty. Mé nadšení však nevydrželo dlouho, přesněji jen do shlédnutí jeho prvního rozhovoru… Jiří Havel se během dvou měsíců působení ve vládě stal autorem mnoha nezapomenutelných výroků i originálních myšlenek, které zaujaly (a často též šokovaly) odborníky i laickou veřejnost.

Hned v jednom z prvních vystoupení, ve zpravodajském pořadu ČT „Události, komentáře“, potvrdil, že svou původní profesi učitele jen tak nezapře. Krom jiného stihl prozkoušet moderátory z ekonomické terminologie a třeba na položenou otázku, jak si stojí česká ekonomika v rámci EU, nechal reportérku hádat „do kterého kvantilu patříme z hlediska zadluženosti“, načež pak chytře zaměnil výši zadlužení České republiky za zadlužení domácností. Člověk ale nemusí být ekonom, aby chápal, že zadlužení domácností (například půjčkami nebo spotřebitelskými úvěry) není totéž, co zadlužení země.

Odpovídat na otázky, na něž se nikdo neptal, je vůbec specialitou pana vicepremiéra. Zajímá vás, zda vláda přistoupí k nutným reformám? Dozvíte se však jen to, že Jiří Havel dostal na konferenci OECD „obrovskou pochvalu za to, že o reformách MLUVÍ“. Nechci být zbytečně pesimistický, ale nevěřím, že by náš důchodový či zdravotní systém vyléčila jen slova…

Kapitalismus a jiná sprostá slova

Další podivuhodné argumenty pronesl v diskusním pořadu TV Prima. Mohli jsme se tak například dozvědět, že cena za lékařský předpis v Rakousku je sice tři eura, ale pro místní je to prý stejné, jako pro nás tři koruny. Nevím, zda tomu pan Havel skutečně věří, či jen nikdy neslyšel o skutečné paritě kupní síly… Zajímavé bylo i srovnání českého a amerického zdravotnictví. Podle jediného parametru dospěl k závěru, že to české je mnohem lepší. Ani v otázce plateb za návštěvu u lékaře jsme se jasný názor nedozvěděli. „U nás na fakultě nikdo neodpovídá ano/ne, kdyby to udělal, vypadal by jako blázen,“ vysvětlil Havel.

Největší rozpory ale vyvolalo tvrzení, že kapitalismus je v dnešní době neslušné slovo, protože Evropa „buduje tržní společnost založenou na síle trhu“. Jestli je slovo kapitalismus neslušné nechci soudit, ale jeho podstatou je snad právě působení trhu. Podle Jiřího Havla jsou výsledky 90. let špatné proto, že jsme „budovali kapitalismus podle Marxe.“ Bylo by možná zajímavé vidět, co se v té chvíli dělo na Hradě.

Díky vicepremiéru Havlovi jsme nakonec byli ujištěni, že nezaměstnanost je jen důsledkem pokroku a že „plná zaměstnanost“ vlastně znamená sedm procent lidí bez práce. A kdo to nechápe, měl by prý být vyhozen ze zkoušky hned v prvním semestru. Alespoň na závěr jedna dobrá zpráva – skutečné pracovní výsledky ekonoma Jiřího Havla jsou podle odborníků naštěstí lepší, než jeho vystupování v médiích…

768 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.