V Opletalce kradou i studenti

Zlodějina se nevyhýbá ani akademické půdě. V poslední době rozvířilo vody v Opletalce, sídle ekonomů, několik krádeží osobních počítačů pedagogů a stejný neduh již dlouho trápí i jiné instituty. Ostudné je, že zloději jsou i mezi studenty.

První krádeže počítačů se v Opletalově ulici vyskytly hned poté, co se tam v červenci 1999 ekonomové přestěhovali. Tehdy se některé z nich podařilo najít v přilehlém bazaru výpočetní techniky. Po hromadné krádeži v počítačové učebně následovaly zabezpečovací opatření: kamery a přišněrování počítačů ocelovými lanky. Po nájezdu na kanceláře profesorů prohlásil prof. Turnovec z katedry evropské ekonomické integrace, že „si připadá, jako když ho někdo surově kopnul do duše“.

V další fázi nastoupili chladnokrevní zloději, kteří přicházejí například ve zkouškovém období a není pro ně problém s počítačem v podpaždí pozdravit kantora, podívat se mu do očí a pokračovat v cestě. Když takto někdo odnášel notebook Karla Půlpána a byl zastaven vrátným, nechal ho telefonicky ověřit, že jej nese do auta Iva Koubka z mikroekonomické katedry a mezitím zmizel.

Taky Filip Žikeš, Koubkův asistent, přišel o notebook, mobil a další osobní věci v podvečer, kdy už ve škole bylo jen několik kantorů. Zloděj odcizil z klíčů uklízečky zastrčených do dveří ten správný, otevřel si kancelář a s ledovým klidem odešel. Proto vedení instituty zaměstnalo ostrahu.

Oblíbeným cílem jsou taky skříňky na osobní věci studentů nebo nechráněné věšáky před hlavní aulou. Blízkost Hlavního nádraží bezpečnosti uvnitř budovy určitě nepřispívá.

Zloděj se ale našel i mezi řádnými studenty. Před několika týdny ukradl některý z posluchačů několik procesorů a paměťových modulů z opletalských archaických počítačů. „Zjištění, že se mezi našimi studenty objevilo individuum, které se neštítí parazitovat na fakultě se zastaralou technikou, je opravdu skličující,“ popsal zklamání ze zlodějů ve vlastních řadách Jiří Kameníček, tajemník institutu.

Osvaldová: Pomohou turnikety na ISIC

Ve vedení fakulty převládá názor, že dobrým řešením by mohly být turnikety či bezpečnostní branky na ISIC karty. Návrh na zabezpečení objektů fakulty v rámci rozvojových programů byl v jednání už loni i letos. „Bohužel nebyl přijat. V současné době probíhají na UK jednání o tom, jakým způsobem bude zabezpečení realizováno,“ uvedla tajemnice FSV Zuzana Beníšková.

Vedoucí katedry žurnalistiky Barbora Osvaldová potvrdila, že stejné problémy sužují i Hollar. „Domníváme se, že jediná možnost, jak zamezit krádežím, jsou turnikety na ISIC karty,“ míní Osvaldová, která také předsedá fakultnímu senátu. Ani jinonický areál nezůstal ušetřen. Návrh na jeho zabezpečení podal tamější správce budov.

Podle ekonoma Kameníčka však bezpečnostní technika stačit nebude bez sounáležitosti akademické obce: „Vedení IES nevěří, že budovu v Opletalově ulici lze pomocí techniky úplně ochránit před pokusy o vyloupení.“

Časový horizont realizace projektu je neznámý. Nevyřešeným problémem je ostatně i nedokončená unifikace studentských ISIC karet.

776 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.