V Jinonicích se debatovalo o Íránu

O současné vnitřní i zahraniční politice Íránu přišel se studenty diskutovat vrcholný představitel Íránské islámské republiky v ČR chargé d´affaire Madžíd Níllí. Přítomné pozdravil srozumitelnou češtinou a poté vyzkoušel studenty ze znalostí íránských reálií.

Velkým přehledem byl překvapen, pouze doplnil, že jeho země sousedí jak s Irákem, tak s Afghánistánem, což bohužel přináší bezpečnostní rizika. Solidně zaplněná hlavní aula se tázala na všechny důležité aktuální otázky: obohacování uranu, vztah ke státu Izrael, islám a práva žen, ale i na případ tehdy zadržovaných britských vojáků.

V otázce jaderného programu zopakoval hlavní argumenty své vlády, že každá země má právo vyvíjet vlastní jaderné technologie pro mírové účely. Přidal ale i zajímavou tezi o tom, že kdyby nukleární zbraně znamenaly automaticky sílu a moc, tak by se Sovětský svaz nerozpadl. Proto prý jeho země stojí spíše o dobré obchodní a politické vztahy s ostatními zeměmi než o atomovou bombu.

Několikrát také vysvětloval, že pojem demokracie se musí chápán jinak v Evropě a jinak na Středním východě. Prosil přítomné, aby nepodléhali etnocentrismu a neodsuzovali Írán za rozdílný přístup k otázce lidských práv (např. existence trestu smrti) a postavení žen. Navíc podle něj jsou v Íránu ženy zastoupeny i v parlamentu, zatímco v některých arabských zemích nesmí ani řídit auta. Na závěr vyhlásil pan Níllí soutěž: Jak nejlépe zlepšit vzájemné česko-íránské vztahy. Studenti mu mají posílat e-maily a nejlepší nápad slíbil odměnit…

408 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

    žádné články nenalezeny

Komentáře nejsou povoleny.