Univerzita odmítá reformu, rektor půjde na kobereček

Univerzita Karlova se v uplynulých dnech dostala na první stránky českých deníků, když na shromáždění akademické obce ostře odmítla stávající podobu věcných záměrů zákonů o vysokých školách a finanční pomoci studentům. Stejně jako další vysoké školy také dlouhodobě upozorňuje na negativní vliv, který by změny na české vysoké školství mohly mít. Ministr školství Josef Dobeš žádá po rektorovi UK Václavu Hamplovi vysvětlení.

Reforma je paskvil

Informační shromáždění, které se konalo v do posledního místa zaplněném Collegiu Maximu Právnické fakulty UK, moderoval předseda Akademického senátu Univerzity Karlovy Jan Hála. Rektor univerzity Václav Hampl hned zpočátku zevrubně shrnul vývoj jednání o reformě a to nejen za poslední rok, ale už od vzniku tzv. Bílé knihy, která byla akademiky rovněž kritizována. Samotný návrh reformy pak označil za paskvil.

Školné pouze nahradí peníze od státu

Předseda oficiální studentské reprezentace Studentské komory Rady vysokých škol a doktorand Filosofické fakulty Miroslav Jašurek upozornil na problematické body věcného záměru zákona o finanční pomoci studentů, který upravuje školné. „Deklarovaným cílem tohoto projektu mělo být vytvoření systému, který usnadní přístup ke studiu právě těm lidem, kteří dnes na vysoké školy z různých důvodů nenastupují,“ připomněl Jašurek systém grantů, stipendií a dalších forem finanční podpory, které měl mimo jiné tento zákon zavádět. Současný návrh, který bude projednávat vláda, s něčím takovém ale vůbec nepočítá. „Co je zásadní a nové je systém půjček, které budou studujícím poskytovat soukromé banky,“ upozornil Jašurek na jeden z nejdiskutovanějších bodů záměru a připomněl, že oproti programovému prohlášení by měli studující splácet tzv. odložené školné už při dosažení dvojnásobku minimální mzdy. Školné podle něj navíc jen nahradí finance, které vysoké školy v současné době dostávají od státu. „Vlády se tímto způsobem zbavují odpovědnosti za veřejné vysoké školství, za jeho kvalitu a tváří se, že vzdělání je pouze jakýsi soukromý statek, který se na vysokých školách kupuje,“ zakončil předseda SK RVŠ svůj projev a sklidil bouřlivý potlesk.

Tma není jen v Česku

Kancléř UK Tomáš Jelínek ve svém teatrálním příspěvku připodobnil projednávání reformy i reformu jako takovou ke střídání soumraku a tmy. „Domnívám se, že by nikdo neměl očekávat, že budeme v této podivné hře pasivně čekat, až se samotným zákonem přijde tma úplná,“ zakončil Jelínek. Předseda legislativní komise akademického senátu Josef Staša upozornil na formální i logické nesrovnalosti v textech obou návrhů a označil je za „mírně řečeno zmatené“.

Prorektor pro rozvoj Stanislav Štech, který patří mezi velmi ostré kritiky reformy terciárního vzdělávání už od počátku, se ve svém příspěvku zabýval především riziky připravovaných změn v globálním kontextu, ale také historií komodifikace vzdělání. Štech citoval také dokument britských akademiků s názvem In Defence of Public Higher Education – z analýz vyplývá, že zapojení prvku konkurenceschopnosti, tedy intenzivního napojení akademické sféry a soukromého podnikání, neznamená automaticky nárůst kvality. „Tam, kde došlo k masivímu nastavení podnikatelsko-manažerského vedení vysokých škol, nastal pravý opak,“ konstatoval Štech a jako příklad uvedl Malajsii a Lotyšsko.

Příspěvky panelistů ukončil proděkan Právnické fakulty Jan Kuklík, který zkonstatoval závěr Vědecké rady PF, která shledala oba věcné záměry zákona po formální i věcné stránce naprosto neodpovídající požadavkům na takový dokument.

Dneska rezoluce, zítra…

V závěru shromáždění byla za bouřlivého potlesku schválena rezoluce, ve které členové a členky akademické obce Univerzity Karlovy upozorňují na riziko „likvidace samosprávného charakteru akademické obce a jejímu podřízení politickým a komerčním zájmům.“ Na akademickou půdu neobvykle ostrý tón zazněl také v závěru rezoluce, kde se píše: „Pokud vláda nevyslyší tento apel, uskutečníme nejpozději v týdnu od 27. února další informativní a protestní akce.“ Celý text rezoluce si můžete přečíst i na stránkách Sociálu.

Rektor půjde na ministerstvo

Již v průběhu shromáždění vydalo ministerstvo školství tiskovou zprávu, ve které ministr Josef Dobeš žádá po Václavu Hamplovi vysvětlení a obviňuje rektora z podněcování akademické obce k nepokojům. Proti postupu ministerstva se na svém pátečním zasedání ostře ohradil Akademický senát Univerzity Karlovy: „„Akademický senát UK se ostře ohrazuje proti včerejšímu osočení rektora prof. Václava Hampla z podněcování k nepokojům a považuje prohlášení ministra Dobeše za hanebnost.“ Dodávají také, že napětí ve společnosti vyvolávají také spíš ti, kteří v současnosti reformy ve spěchu prosazují.

Není to jen Karlovka

K zamítavému stanovisku Univerzity Karlovy se přidávají i další vysoké školy po celé republice. Už v pátek ráno se k odmítavému stanovisku UK oficiálně přihlásila Univerzita Palackého v Olomouci, v sobotu se k reformě vyjádřila kriticky také Masarykova univerzita v Brně, respektive studentská komora akademického senátu. Už na počátku ledna odmítlo oba věcné záměry 20 z 26 akademických senátů veřejných vysokých škol.

Foto: Jakub Plíhal

281 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (5 hlasujících, průměrné hodnocení: 3,40 z max. 5)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.