Univerzita Karlova by měla mít vlastní rádio

Studenti žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně tento týden startují vysílání vlastního Radia Student. Jedná se o klasické rádio s licencí, které bude vysílat v pásmu FM. Kdy se podobné rádio objeví také v Praze? Proč nemá ještě pražská Fakulta sociálních věd vlastní rozhlasovou stanici, ve které by studenti měli na starost celé vysílání od natočení příspěvků až po odbavení programu do éteru?

V České republice vysílá několik kolejních či internetových rádií, jejichž provoz zajišťují studenti. Pražské Radio Akropolis vzniklo v roce 1992 jako Radio Strahov a vysílalo coby studentský rozhlas po drátě v rámci vysokoškolských kolejí ČVUT. Později se vysílání přesunulo na internet a rádio opustilo strahovské koleje a začalo spolupracovat s Palácem Akropolis. Dnes rádio vysílá přibližně 70 hodin týdně a jeho program je šířen prostřednictvím internetu a také na kabelu. Dalšími studentskými rozhlasovými projekty jsou např. rádia v Plzni a Ostravě. Na kolejích na plzeňských Borech vysílá už od roku 1990 Radio Bomba FM. Jedná se o další rádio, které s příchodem internetu začalo vysílat po síti. Podobný je i příběh ostravského Radia Kolej, které začalo po drátě vysílat pro 4000 obyvatel ostravských kolejí v roce 1997.

Nepochybně se jedná o rozhlasové stanice, které se snaží vyjít vstříc vkusu svých posluchačům. Vysokoškoláci, kteří touží po jazzu, hip-hopu, rappu a písních, které běžně nemají možnost si naladit, zajásají. Jedná se ale pouze o ojedinělé aktivity, kolejní a internetové projekty. Často se ale v takových rádiích můžeme setkat s ne příliš kultivovaným projevem studentů bez novinářské průpravy a bez mluvní výchovy. Není tak trochu paradoxem, že studentská rádia zakládají a později provozují, jak ukazuje příklad ostravského nebo plzeňského rádia, většinou studenti technických oborů?

Chci upozornit hlavně na dvě skutečnosti. Proniknout do éteru v éře analogového vysílání a omezeného počtu frekvencí totiž není vůbec jednoduché. Zarážející je také to, že přestože v České republice nejméně na třech univerzitách probíhá specializovaná výuka rozhlasových novinářů (Praha, Brno, Olomouc), dosud chybí v rámci těchto škol jakákoli, třeba jen pokusná rozhlasová stanice.

A proč studentské cvičné rádio ještě nevysílá na Karlově univerzitě? Hlavním problémem se zdá být, kdo by provoz rádia zaplatil. Nepochybně však taková stanice vznikne. Je to totiž nevyhnutelné. Různé studijní stáže a praxe v renomovaných rozhlasech totiž dají nahlédnout pod pokličku přípravy vysílání, ale vařit se člověk musí naučit sám. Získat praktické dovednosti a doplnit si tak teoretické znalosti z přednášek – přesně to by měla univerzitní rozhlasová „dílna“ nabídnout.

Vzhledem k tomu, že na půdě UK v Celetné by už zhruba za rok mělo stát zbrusu nové moderní audiovizuální studio pro výuku budoucích televizních a rozhlasových pracovníků, byla by myslím trochu ostuda, kdyby univerzitní rádio pražským studentům Fakulta sociálních věd ani poté nenabídla.

Více informací o Rádiu Student na www.radiostudent107.cz

Lukáš Milota (IKSŽ)

405 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

    žádné články nenalezeny

Komentáře nejsou povoleny.