Téma jan-kren

Pravda osvobozuje? Naposledy k prof. Janu Křenovi

Jan Křen

Říjnové číslo časopisu Sociál přineslo článek pracovníků IMS FSV UK prof. Peška, doc. Vykoukala a dr. Kunštáta na podporu jejich kolegy prof. Jana Křena. Pro nedostatek místa zde chci reagovat jen na spor ohledně přístupu k svazkům StB.
(Pokračování textu…)

Profesor Křen čelí kritice kvůli své minulosti

Jan Křen

Držitel ceny Magnesia Litera, renomovaný historik a zakladatel IMS profesor Jan Křen čelí opakovaným veřejným útokům. Letos v létě spor ovládl i stránky Lidových novin.
(Pokračování textu…)

Tragédie plná omylů aneb Petr Zídek na to jde „počesku“

Jan Křen

Rozsáhlý článek P. Zídka „Historikerstreit po česku“ (LN, 29.7.2006) je zajímavý zejména jako dokument o dnešní době a její politické kultuře. S převahou toho, co Němci nazývají „Gnade der späten Geburt“ (čili milost pozdějšího narození) konstruuje tu totiž autor, vybavený nejen masivní dávkou retrospektivního antikomunismu, ale i plnohodnotným instrumentáriem režimních publicistů 50. či 70. let, exemplární kausu soudobé české historiografie: spor historiků B. Čelovského a J. Křena.
(Pokračování textu…)

Historik Jan Křen vyhrál Magnesii Literu

Jan Křen

Profesor Jan Křen z Institutu mezinárodních studií obdržel prestižní cenu Magnesia Litera. Jeho loni vydané dílo Dvě století střední Evropy uspělo v kategorii nejlepší naučná knížka v konkurenci dalších 55 titulů.
(Pokračování textu…)