SIMS bude takový, jaký si ho studenti sami udělají

Budoucnost Studentské samosprávy IMS (SIMS) bude záležet jen na vůli nových studentů. „Pokud se ukáže, že studenti nemají zájem kandidovat ani volit, zanikne. Mě osobně by to mrzelo, ale nemám rád umělé věci a SIMS by v případě nezájmu studentů byl umělý a mrtvý,“ říká Martin Palán (25), zakladatel a odstupující předseda Studentské samosprávy IMS.

Volební účast byla poměrně nízká, třeba ve třetím ročníku hlasovalo jen osm lidí. V čem vidíš příčiny nízké účasti?
Volební účast mě trochu zklamala, i když studentů ve vyšších ročnících není mnoho a čísla tedy nejsou tak tragická, jak se na první pohled zdají. Nevím, proč ve třetím ročníku volilo tak málo studentů. Vzhledem k tomu, že jsem se v průběhu voleb nacházel v zahraničí, nedokážu ani posoudit volební kampaň.

Nízkou účast si proto vysvětluji menším zájmem starších studentů o věci veřejné. Vysoká účast nižších ročníků však může být jistým příslibem do budoucna a doufám, že účast bude v příštích letech stoupat.

Budou nějak dodatečně vybráni zástupci za magistry Ruských a východoevropských studií a amerických studií? A jak se bude postupovat u zástupce 3. ročníku, který nebyl zvolen kvůli nízké účasti?
Volby do SIMSu se řídí platnými stanovami. Podle nich tedy studenti RVES a AS svého zástupce mít nebudou. Kterýkoli student však může spolupracovat se SIMSem v rámci pracovní skupiny, pokud ji některý člen SIMSu vytvoří. Snad se tímto způsobem podaří zapojit i RVES a AS. U třetího ročníku by měla nastat totožná situace.

Nebylo by tedy vhodnější změnit volební systém? Někteří kandidáti upozorňovali na nepoměr mezi počtem zástupců magisterského a bakalářského cyklu. Nižší ročníky mají přirozeně větší zájem na změnách než starší studenti, což by se možná mělo odrazit i v SIMSu…
Musím říci, že SIMS nebyl nasměrován jen na nyní aktuální změny. Pevnější a na stanovách založenou strukturu dostal sice až v loňském roce, ale existuje již déle než pět let. Při psaní stanov jsme se snažili vytvořit fungující a pružný model studentského zastoupení, který by dával všem stejné šance.

Počítali jsme s možností, že ne všechny posty musí být obsazeny a chtěli docílit funkčnosti za nejrůznějších okolností. Nikde ovšem není psáno, že tento model je definitivní. SIMS může stanovy změnit a vytvořit model jiný, na této formě jsme nikdy slepě netrvali.

Myslíš, že SIMS přežije v současné podobě, nebo že bude spíše směřovat ke skutečné studentské samosprávě?
SIMS má být především zástupcem studentů. To, že v posledních letech vytvářel množství jiných, hlavně společenských aktivit bylo vedlejším produktem jeho působení. SIMS bude a může být jen takový, jaký ho studenti budou chtít. Pokud se ukáže, že studenti nemají zájem kandidovat ani volit, zanikne. Mě osobně by to mrzelo, ale nemám rád umělé věci a SIMS by v případě nezájmu studentů byl umělý a mrtvý.

Nebojíš se ale, že po odchodu „generace zakladatelů“ může autorita SIMSu u studentů i u vedení institutu poklesnout?
Nevidím důvod, proč by měla naše autorita poklesnout. Je přirozené, že se lidé na podobných místech střídají, dávají jim jinou tvář a přinášejí nové nápady, pokud by tomu tak nebylo, nikdy bych v SIMSu být nechtěl. Naopak SIMS bude takový, jaký si ho studenti sami udělají toto může vedení IMS chápat jako fakt, že se studenti opravdu něco důležitého naučili. Myslím, že právě SIMS je dobrou zkušeností a jsem velice rád, že jsem se jeho prostřednictvím mohl do života naší školy více zapojit.

Nijak bych nechtěl přeceňovat roli nás, odstupujících členů. Měli jsme štěstí, rozumněli jsme si, byli jsme naladěni na podobnou notu, spojovala nás společná myšlenka i přátelství. Jestli přežije SIMS v této podobě nevím a nemyslím si, že to je tak důležitá otázka. Jsem si ale jist, ze SIMS přežije a to je důležité. Nedávná debata o změnách na IMS znovu ukázala, jak může být podobný orgán užitečný a že rozhodně má smysl.

1 241 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.