Téma finsko

Finské pivo je malé a bez pěny

Ve FinskuHlavním důvodem, proč studenti vyjíždějí na „Socrata“, je samozřejmě výuka na zahraniční univerzitě, ta se později vyjímá jako zajímavá kolonka v našem curriculum vitae. Právě z tohoto důvodu jsem si ke svému zahraničnímu pobytu zvolila místo, které leží, řečeno jazykem, kterým jsem tam půl roku mluvila, „in the middle of nowhere“. Suomessa je městečko uprostřed nehostinného Finska, a kromě jednoho březnového víkendu, kdy se koná Světový pohár ve skocích na lyžích, tam nezavítá ani živáček. Na připomínku pana Schneidera, která padla při výběrovém kole, že tam bude tma a zima, jsem reagovala myšlenkou, že to nevadí. Sedět v knihovně se přece dá za jakéhokoliv počasí. (Pokračování textu…)

V Helsinkách se musím učit celý rok

Mnoho z vás určitě absolvovalo nebo se chystá absolvovat semestr či dva na některé z mnoha spřátelených univerzit, já mohu toto rozhodnutí jenom doporučit a pokud nevíte kam se vydat a nevadí vám tuhá zima, Finsko je tou správnou volbou. Jsem v Helsinkách od konce srpna a to „nejhorší“ mě ještě čeká, ale už teď můžu říct, že svého rozhodnutí vydat se právě sem vůbec nelituji.
(Pokračování textu…)

International Prague Days 2007 – jenom utopie!?

Třetí únorový týden jsem měl možnost strávit v Helsinkách – zúčastnil jsem se International Helsinki Days – programu, při kterém se do Helsinek sjede zhruba třicítka studentů z celého světa. A tím myslím opravdu z celého světa – byli tady lidé z Peru, USA, Thajska nebo Taiwanu. Bydleli jsme v apartmánech studentů Hankenu (švédská Business school v Helsinkách – mimochodem, máme s ní smlouvu v rámci programu Socrates), navštívili několik finských firem – například sídlo Nokie nebo společnost Kone, která montuje výtahy. Hlavně jsme si ale užili opravdu spoustu zábavy a většina z nás si Finsko jednoduše zamilovala.
(Pokračování textu…)