Politologové se zachovali nepolitologicky
Volby do AS byly ostře sledované, předcházela jim kritika stávajícího senátu a intenzivní kampaň slibující vše od jmenovitého výpisu hlasování senátorů až po odtržení IES od FSV. I vlastní sčítání bylo velmi napínavé, s ohledem na skutečnost, že k obsazení místa jednoho místa v AS vedl los.
Učte se od ekonomů
Pro ty, kdo sledují dění na fakultě, není největší zastoupení IES v AS překvapením. Vyplývá to z perfektní strategie institutu, která se dá shrnout ve třech tezích: (1.) nominovat pokud možno tolik kandidátů, kolik má volič hlasů; (2.) zajistit co největší volební účast; (3.) volit disciplinovaně, tedy maximálně využít hlasy pro kandidáty IES. Z pohledu politologa není této strategii co vytknout. Ačkoliv se letos objevilo více studentských kandidátů za IES než v minulosti, dokázala ekonomům účast a disciplinovanost zajistit solidní zastoupení.
Z dlouhodobé strategie IES se ostatní instituty zatím nepoučily. Pokusy sice byly, ale úspěch mohla zajistit jen souhra všech výše uvedených tezí. Mohli by o tom vyprávět studentští kandidáti za ISS, kterých sice bylo strategicky přesně 5, ale z institutu přišlo k volbám v absolutních číslech nejméně lidí. Velmi malou volební účast by v tomto případě nezachránila ani stoprocentní disciplinovanost. Méně kandidátů, než měl každý volič hlasů, navrhl i IMS. I tady by lepší zastoupení zajistila vyšší volební účast, byť byla oproti ISS vyšší. Více než jedno křeslo v komoře IMS nezískal, jeho náhradníci jsou ale umístěni blíže „pod čarou“ než náhradníci z ISS.
Neobratní politologové a neúspěšní žurnalisté
Naprosto nepolitologicky se zachovali politologové. Měli sice solidní volební účast, do studentské komory ale navrhli 8 kandidátů, čímž roztříštili své hlasy tak, že dostali jen jedno garantované křeslo. V minulých volbách kandidovala za IPS jediná studentka, která se v průběhu funkčního období vzdala mandátu a náhradník přišel odjinud. Oproti minulým volbám je tu jediná výhoda: odejde-li z AS dosavadní jediný studentský senátor za IPS, existují tu náhradníci.
Na kombinaci malé volební účasti a velkého počtu kandidátů doplatil letos i IKSŽ. Je to rovněž jediný institut, který si v AS celkově pohoršil. Po minulých volbách zasedlo v AS 6 zástupců IKSŽ, v průběhu funkčního období díky změnám ve složení posílila delegace IKSŽ až na 9 senátorů, teď tam budou zasedat jen 4.
Triumf Václava Moravce
Přesto se nejúspěšnějším kandidátem podle celkového počtu hlasů stal moderátor Václav Moravec (IKSŽ). V pořadí druhá Monika Hollmannová (IES) zaostala o 120 hlasů! Moravec byl rovněž jediným kandidátem, který z celkového počtu hlasů získal na svém vlastním působišti méně než polovinu a který byl schopen získat hlasy odjinud. Zatímco v Hollaru jej volilo „pouze“ 195 voličů (49 %), mimo Hollar získal 199 hlasů (z toho 147 v Jinonicích). A vysvětlení? Za žádný z ostatních institutů nekandidovalo v pedagogické komoře 5 lidí. Při volbě pedagogů proto voliči vyčerpali hlasy pro vlastní kandidáty a zvažovali, jak naložit se zbylými hlasy. Dali je pak zpravidla někomu veřejně známému.
U kandidátů, kteří studují na více institutech, podpora z více okrsků nepřekvapila. Relativně známou osobou napříč fakultou je dále Barbora Osvaldová (IKSŽ), která získala „venku“ 74 hlasů (28 %). Naopak 3 studentští kandidáti (2 x IPS, 1 x IES) získali hlasy pouze v okrsku, kde sídlí jejich institut. Alespoň 1 hlas v každém z okrsků získalo 13 ze 14 pedagogických kandidátů a 14 ze 30 studentských kandidátů. Nejvíc znát to bylo v sídle IES v Opletalově ulici, kde z kandidátů institutu bodovalo jen 8 studentů, přičemž nejvyšší počet hlasů zde udělených studentským kandidátům mimo IES byl 8. V Hollaru skončili s 0 hlasy 4 studenti mimo IKSŽ (3 x IPS, 1 x IES), v Jinonicích vyšli úplně na prázdno jen 2 kandidáti z nejinonických institutů (oba IES).
Volba losem
Podle volebních pravidel má každý institut garantované křeslo v obou komorách. Jak by vypadalo složení AS při neexistenci garance? V každé z komor by došlo k jedné změně. Z pedagogické by vypadl jediný zástupce ISS, ze studentské jediný zástupce IPS. V obou případech by jejich místa zaujali zástupci IKSŽ. Vypadnuvší politolog by se dokonce propadl až na 6. místo „pod čarou“, sociolog by byl druhým náhradníkem.
Perličkou letošního sčítání byla skutečnost, že pro obsazení posledního místa ve studentské komoře byl dle volebního a jednacího řádu využit los. Za 10 let, co působím v různých rolích na FSV, jsem nic takového nezaznamenal a musím přiznat, že v ten moment bylo mezi členy volební komise znát určité napětí. Více štěstí nakonec měla Jitka Šenkýřová (IES), Lenka Vochocová (IKSŽ) je tedy první náhradnicí. Zajímavostí je i to, že zatímco složení pedagogické komory naznačuje kontinuitu (6 senátorů znovuzvoleno bezprostředně, 2 se vracejí do AS po pauze a jen 2 jsou úplnými nováčky), studentská komora se obměnila kompletně.
Petr Just
jen bych chtel podotknout za politology ze snaha byla:-) i o to naplnit jen tech par pravidly urcenych mist. nicmene komunikace je to co politologum chybi:-)
to je docela smutný…
no.. ja bych taky vedel o par smutnejch vecech martine:-)
například? Já bych taky věděl o jedné hodně smutné věci, Dane.
to bylo na martina Bendu:-) nicmene podel se s nami taky:-))povidej prehanej.socialni:-)