Osmdesát prváků se sjelo do Dobronic

Dobronice

Institut mezinárodních studií letos poprvé nabídl novým studentům seznamovací kurz. „Byl to pobyt v krásné přírodě, ve zlátnoucích odstínech podzimu prokládaných barvou zelenou…“ komentoval akci v jihočeských Dobronicích ředitel IMS Jiří Vykoukal. Jak ji viděli doktorand Tomáš Nigrin, hlavní organizátor, a prvačka Adéla Denková?


Zpětný pohled Tomáše Nigrina

Seznamovací kurzy pro studenty prvního ročníku nabízejí některé fakulty Univerzity Karlovy již řadu let, v současné době je také organizuje většina institutů na FSV. Nově nastupující „prváci“ IMS strávili své první dny v novém kolektivu v Dobronicích ve dnech 24. až 26. září.

Do areálu Výcvikového střediska UK v Dobronicích se spoustou sportovišť dorazilo za nádherného počasí 78 nových studentů IMS, tedy více jak 80 % prvního ročníku. Již v průběhu cesty vlakem začaly nejrůznější seznamovací hry, které tvořily jednu z hlavních os programu.

„Oficiální“ část se zaměřila na seznámení s průběhem studia, historií IMS, profilem jeho absolventa a studijními povinnostmi. O tuto část programu se podělili ředitel IMS docent Jiří Vykoukal a profesor Jiří Pešek, jeho zástupce a vedoucí katedry německých a rakouských studií.

V „neoficiální“ části programu si studenti zahráli míčové a společenské hry a večer pokračovali komponovaným programem her v restauraci v obci Stádlec. Posezení se po oba večery protáhlo do časných ranních hodin.

Nemohu zde objektivně psát o zážitku studentů, ale podle jejich reakcí soudím, že kurz v Dobronicích splnil svůj účel, že se tam studentům líbilo a budou na něj ještě dlouho v dobrém vzpomínat.

Chtěl bych poděkovat především doc. Jiřímu Vykoukalovi a prof. Jiřímu Peškovi, bez jejichž institucionální a osobní podpory by se kurz nikdy neuskutečnil, doktorandkám Kristýně Hercegové a Zuzaně Krahulcové a studentům Martinu Valešovi a Ondřeji Timčovi za jejich pomoc při organizaci a v průběhu kurzu.
Tomáš Nigrin

Dobronice
Studenti IMS brodící se Lužnicí
foto: Luděk Mohr

V Dobronicích vznikla fajn parta

Když jsem na konci letošního června dostala přijímací dopis ke studiu na IMS, oddechla jsem si, protože tím pro mě skončilo zatím nejhektičtější období mého života. Brzy jsem ale zjistila, že starosti teprve přicházejí. Přede mnou totiž bylo luštění matoucí Karolinky a rozvrhu a kdesi v dáli čekala spousta nových neznámých spolužáků.

Tři dny strávené v Dobronicích nás se životem na Institutu seznámily skutečně solidně. Základem samozřejmě bylo poznat co nejvíce nových lidí – v počtu osmdesáti je to trochu záběr pro paměťovou kapacitu, ale díky různým vtipným hrám, nachozeným kilometrům a především večerním akcím to nebyl zase takový problém. Myslím, že se nám podařilo vytvořit dobrou partu a každý si našel alespoň pár kamarádů.

Co se týče informací o studijních a administrativních záležitostech byl pobyt v Dobronicích také výživný. Dostali jsme spoustu dobrých rad a tipů od starších kolegů i od vyučujících – navštívil nás například profesor Pešek. Bylo fajn poznat „budoucí autority“ mimo školu a vidět, že jsou to lidé ochotní s námi komunikovat.

Nechyběl ani ředitel IMS Vykoukal, který přijel v úterý, aby uspořádal „autorské čtení vlastní vyhlášky“, a vysvětlil, co nás vlastně na začátku studia čeká. Mně osobně spadl kámen ze srdce, protože se mi (doufám) povedlo všechno pochopit, takže mě snad žádné nepříjemné překvapení nečeká.

Myslím, že mohu jménem svých spolužáků poděkovat „admirálu Nigrinovi“ za skvělou akci. Dík patří samozřejmě i všem ostatním, kteří se na organizaci podíleli. Po Dobronicích se teď já a mí noví spolužáci můžeme s nezbytnou informační výbavou pustit pilně do studia. A to je dobře. Protože – komu se nelení…
Adéla Denková

3 073 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (2 hlasujících, průměrné hodnocení: 5,00 z max. 5)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.