Nevnucujme své obory ostatním

Je naprosto samozřejmé a legitimní, že někteří zástupci ekonomie svůj obor hájí včetně diskutovaného Úvodu do ekonomie. Otázkou však zůstává způsob této obhajoby. Nechme stranou agresivní a útočný tón této „obrany útokem“ s výrazy typu „líní studenti“, „nedostatek inteligence“ apod. Závažnější je její meritorní rovina.

Někteří ekonomové si asi myslí, že základem bytí je matematika a ekonometrie. Pěkně to vyjádřil pan Gregor v dubnovém čísle Sociálu, kde se dramaticky ptá, kolik politologů ovládá teorii her a umí použít statistiku a ekonometrii. Jako politolog působící na IMS, který mimochodem základy teorie her zná, odpovědně prohlašuji, že její užitečnost je pro nás jen velmi omezená.

Jinak ovšem souhlasím s jeho názorem neslučovat bakalářské obory, což by pouze vedlo k povrchnosti nebo vzájemnému pohlcování. Domnívám se totiž, že obory pěstované na FSV jsou autonomní. Neříkám izolované, ale autonomní. Prostupnost mezi nimi by sice měla existovat, ale ku prospěchu studentů, aby se v nich dokázali orientovat, event. je mohli v rámci svého oboru aplikovat, především však, aby se jim dostalo do jisté míry všeobecného vzdělání.

Jinými slovy, studenti by měli pochopit základy pro ně jen velmi vzdáleně příbuzného oboru a ne se v něm stát specialisty. A právě takto by měly být koncipované úvody na naší fakultě. Aspoň já se o to ve svém Úvodu do politologie snažím a rozhodně svým studentům teritoriálních studií nevnucuji specializované teorie, které mě osobně sice moc baví, ale nesouvisí s oborem, který studují (ostatně, právě proto máme svůj vlastní Úvod do politologie přizpůsobený potřebám IMS).

Opravdu nevím, proč by mělo studium teritoriálních studií nebo politologie obsahovat ekonometrii nebo např. veřejné finance. Nevím, proč bychom měli nutit „neekonomické“ studenty učit se matematické vzorečky. Mají se snad naopak studenti ekonomie stát odborníky na moderní dějiny polského politického stranictví?

Jistě, i studentům ekonomie se hodí základní znalosti moderních evropských dějin, nikdo však po nich nemůže požadovat detailní znalost teorií cleavages a jejich aplikace. Navrhuji, abychom se drželi svých vlastních oborů a nevnucovali je za každou cenu ostatním.

Michal Kubát
tajemník Institutu mezinárodních studií
majkkubat [zavináč] hotmail.com

917 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.