Nejvíce stáží se nabízí ve Washingtonu

Více nestálý než stálý zpravodaj z Washingtonu D.C. se opět hlásí. Dnes bych rád udělal pár poznámek ohledně možnosti pracovních příležitostí v hlavním městě Spojených států amerických. Upozorňuji, že nejde o placenou inzerci Student Agency, ani žádného jiného poskytovatele letních brigád „v zemích zaslíbených“, rozuměj ekonomicky vyspělých. Cílem je přiblížit, jak získat stáž zde, v pupku vyspělého světa.

Najít organizaci, která vám kýženou stáž zprostředkuje, v prostoru kdysi označovaném jako Československo, je pořád spíš ojedinělým jevem. Doufejme, že naše integrování do společnosti nesoucí modrou vlajku s dvanácti hvězdičkami tento stav brzy změní k lepšímu.

Jak se ale k takové stáži za velkou louží dostat? Pomoci může agentura nebo přímo americká univerzita. Cesta k vysněné stáži může vést přes stipendium na americké univerzitě nebo program, který vám rovnou zabezpečí univerzitní studium spojené se stáží. Můj případ je ten poslední. Skloubení studia a stáže je často náročné, ale pro elitního studenta FSV, kterému nedělá problém vedle školy i pracovat, to není nic nepřekonatelného. Pracovní doba se liší podle konkrétního místa. Volný čas se však téměř vždy zúží na víkendy, někdy ani to ne.
Nenajdete-li stáž v DC, pak ji nejspíš nenajdete nikde. Množství nabídek je totiž neuvěřitelné. DC nabízí stáže v politice, mezinárodních vztazích, neziskových organizacích, novinařině, think-tancích, nadnárodních korporacích atd. Já například pracuji v neziskové organizaci, zabývající se mezinárodní finanční podporou bývalých jádrových vědců v postsovětských zemích. Organizace se snaží zabránit šíření zbraní hromadného ničení a jiným hrozbám.

Jestli si myslíte, že neziskovky v USA mají pět a půl členů a směšný rozpočet, není tomu tak. V té „mé“ pracuje osmdesát lidí, rozpočet se pohybuje v desítkách milionů dolarů ročně. Organizace je prostě skvělým důkazem fungování mezinárodních vztahů na jiné než státní úrovni.

Získat dobrou stáž však není vůbec lehké. Na trhu je velká konkurence a to i na neplacených pozicích. Studenti si uvědomují, že zkušenost, další řádek v životopisu a doporučení od zaměstnavatele jim mohou pomoci v příští kariéře. Většina míst je proto obsazena témeř hned, jak se informace o volném místě objeví na internetu. Nechci tvrdit, že se stáži v USA nic nevyrovná a že to bude největší zážitek vašeho života. Faktem je, že mnoho firem a organizací stážisty využívá na pomocné administrativní práce typu kopírování apod. Tato tendence převláda zejména u organizací, které zaměstnávají zahraniční studenty.

Na druhé straně, jestli prokážete iniciativu a pozitivní přístup, můžete to změnit. V opačném případě je na místě raději odejít , ze zkušenosti se poučit a hledat jinde. Témeř jakákoli zkušenost vám pomůže nahlédnout do fungování státních či privátních struktur, jejich organizací, postupů a do mentalit úspěšných lidí, kteří zde pracují. Vytěžit lze i z práce v cizím jazykovém a kulturním prostředí. Taková vizitka o vás už leccos poví a určitě zapůsobí na vašeho příštího zaměstnavatele.

Takže na st(r)áž, (j)elito! velí pozdrav slovenských ľudáků.

Michal Trník (IPS)

Kam na stáž?

International Foundation for Election Systems (IFES) je neziskovou organizací, která nabízí technickou podporu nově demokratizovaným zemím. Má 26 poboček a její hlavní cíle jsou vláda zákona, transparentní volby, kontrola a občanská společnost. Hlavní náplní práce stážistů je výzkum a vyhledávání informací o financování různých politických aktivit.
www.ifes.org

Global Insight je velká nadnárodní společnost, zabývající se ekonomickými prognózami a consultingem. Má zastoupení ve většině západoevropských zemích. Pobočka ve Washingtonu D.C. se specializuje na mikroekonomické consultingové služby pro firmy. Stáž spočívá hlavně v asistování při tvorbě prognóz a vlastních modelů a vyhledávání dat pro následné využití v praxi.
www.globalinsight.com

The Center for the Study of Islam and Democracy (CSID) se zabývá studiem islámu a demokratického politického myšlení. Pracují zde odborníci i aktivisté, muslimové i křesťané. Stážisté pomáhají zejména při organizování přednášek, seminářů a jiných pořádaných akcí.
www.islam-democracy.org

US Civilian Research and Development Foundation je organizace založená Kongresem USA a sídlí ve státě Virginia. Jejím hlavním úkolem je podpora vědecké a technické spolupráce mezi USA a státy bývalého Sovětského svazu a to skrze granty a vědecké projekty v oblasti výroby nukleárních zbraní bývalým sovětským expertům. Stážisté pomáhají při revizi grantů, hledání recenzentů, práci s interní databází apod. www.crdf.org

818 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (1 hlasujících, průměrné hodnocení: 5,00 z max. 5)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.