Na studia do Německa lze i netradičně

Německo je častým cílem českých studentů vyjíždějících do zahraničí. Kromě tradičních programů ale existují i alternativy. Sokrates, Erasmus, Leonardo. Programy, které každý zná a každý druhý díky nim studoval nějakou dobu v cizině. Ale za studiem se lze dostat i jinak. Není to tak profláknutá cesta, a o to je možná zajímavější.

V případě, že se zajímáte o studium v Německu, zkuste zabrousit na internetové stránky www.gfps-cz.com. Skrývá se pod nimi organizace GFPS-CZ (dříve Janua), kterou před sed- Na studia do Německa lze i netradičně mi lety založili studenti Pedagogické fakulty UJEP v Ústí nad Labem.

Češi tehdy navázali na již existující německou a polskou organizaci GFPS (zkratka skrývá název Gemeinschaft für Praktika und Stipendien) a založili sdružení JANUA. Označení vycházelo z Komenského díla „Janua Linguarum Reserata“ (neboli Brána jazyků otevřena).

Brána je otevřená stále, i když už organizace následovala své zahraniční kolegyně a loni v prosinci přijala nový název. GFPS-CZ spolupracuje se sesterskými organizacemi a díky podpoře partnerů (především Nadace Roberta Bosche a Česko – německého fondu budoucnosti) poskytuje stipendijní pobyty pro české studenty na německých univerzitách. V Německu už díky ní studovalo 32 stipendistů, což – vzhledem k tomu, že vše organizuje jen pár nadšenců – není vůbec málo. GFPS-CZ také zprostředkovává pobyty pro německé studenty v Čechách, případně vás může poslat i do Polska.

Svým stipendistům nabízí organizace pomoc takzvaných „Stadtgruppe“ – tedy studentů, kteří pomohou zmatenému stipendistovi s orientací v novém městě a na nové univerzitě. K příjemným stránkám studia přes GFPS-CZ patří také výše stipendia, které činí 500 eur.

Organizace pořádá také nejrůznější kurzy, mezinárodní konference a semináře. A podle vlastních slov má i širší cíle: „Přispět k prohloubení vztahů mezi třemi národy, které žijí po staletí vedle sebe a vytvářejí společnou kulturu střední Evropy. Chceme ukázat na základě našich zkušeností bezkonfliktní soužití těchto národů…“

Zní to sice trošku jako zpropagační brožurky Evropské unie, ale důležité je, že to doopravdy funguje.

Jan Jirousek (IMS)

353 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.