Malovaní workflows a 160 Kč na hodinu

EkonomkyPodle množství náborových akcí a pestrobarevných plakátů těch nejznámějších firem z finanční a poradenské sféry v Opletalce je zřejmé, že poptávka po pracovní síle roste.

Tématem Sociálu pro květen 2008 byla kombinace práce a studia. Úvodekonomovéžurnalistésociologovéteritorialistémarketing a PR.

Je stále více studentů, kteří mezi řečí prohodí, že „dopoledne nemohou, protože něco mají“. Bližší pohled na jejich netradiční oblečení, totiž uhlazené a seriozní, potvrdí hypotézu, že dotyčný či dotyčná se jako mnozí další upsali nějakému zaměstnavateli. Seriózní průzkum jsme neuspořádali, ale domníváme se, že je možné se pokusit o kvalifikovaný odhad. Pracovat studenti začínají obvykle ve druhém ročníku a ve třetím se jejich stavy pohybují v řádu desítek procent. Mezi typické zaměstnavatele patří finanční, poradenský a auditorský sektor. Pokud se zeptáte studentů třetího ročníku, jako své zaměstnavatele vyjmenují například tyto firmy: Ernst&Young, Deloitte, PricewaterhouseCoopers, GE Money, Wood & Co., Oracle, Kimberley&Clark, ČSOB, Penta. Se svými zážitky se svěřili tři pracující studenti, kteří si vymínili anonymitu a následující přezdívky: Clid, Gedžitka a Kos.

Je třeba dělat něco navíc

Clid získal v červenci práci u u jisté investiční banky, kde pracuje za 160 Kč za hodinu. Na práci si pochvaluje získání zkušeností v komunikaci s lidmi a příjemné prostředí. Nevýhodou, jak říká, je samotná náplň jeho práce. Tu čtenářům ostatně přiblížil, viz odstavec pod článkem. „IES sám o sobě není úplně časově vyčerpávající, je třeba dělat něco navíc, ať už pracovat, něco organizovat nebo profesionálně sportovat,“ říká na závěr.

IES sám o sobě není časově vyčerpávající, je třeba dělat něco navíc, ať už pracovat, něco organizovat nebo profesionálně sportovat.

Špatně naložení klienti

Gedžitka pracuje u jisté známé mezinárodní konzultantsko-auditorské společnosti půl roku a již je v pozici, kdy se dostane do kontaktu přímo s klientem. „Jsem částečně kontrolor a částečně vyjednavatel a poradce,“ říká Gedžitka. Vyplatily se jí kvalitní výkony v jednom oblíbeném volitelném předmětu, zaměstnavateli ji totiž doporučil vyučující z IES. Stejně jako Clid i ona si cení zkušeností v komunikaci s lidmi. „Nemám ráda, když jsou klienti špatně naložení a nadávají mi za věci, které nemůžu ovlivnit, ale už jsem se naučila pěkných pár triků, jak je slušně zchladit,“ dodává s úsměvem. Ani ona se v práci nevyhne rutinním úkolům, ale, jak říká, má šanci vymýšlet i nová řešení a postupy. „Těší mě, když vidím výstupy práce mých klientů. A na mé práci je příjemná ještě jedna věc, bohaté rauty na konferencích,“ říká Gedžitka. Do třetího ročníku jí nezbylo příliš předmětů, a tak během semestru bez větších obtíží pracuje tři dny v týdnu. „Před zkouškovýma s blížícími se státnicemi je to trochu stres, ale zaměstnavatel mi umožňuje vzít si trochu volna,“ upřesňuje na téma školy a práce.

Často se musí improvizovat

Koss je mezi studenty znám svou komunikativností, a tak není divu, že zakotvil jako externí spolupracovník ve firmě, jež realizuje zážitkové akce pro různé skupiny lidí, například team-building pro firmy. Jeho mzda se pohybuje v rozmezí 1000 až 3000 Kč za jednodenní akci. „Je to legrace, pokaždé něco jiného, s fajn lidmi v týmu. Má to ale i negativa. Často se musí improvizovat a domýšlet věci až na místě a klienti jsou občas nepříjemní,“ říká Kos.

Profík každým coulem. Rozhovor
– Co je náplní tvé práce?
Market Match, krmení růčo jednoho programu; Business Analysis, malování workflows, vedení pár ITků, abychom ulehčili práci settlementu.
– Můžeš to, prosím tě, přeložit do češtiny?
Zpracování business analýz a dalších podkladů v grafické (MS Visio) i audio formě (prostě jim to opakuju, dokud to nepochopí) pro oddělení IT a následná spolupráce s oddělením IT při programování softwaru většinou pro oddělení vypořádání CP.
– Vyčerpávající, děkuji, na CP se raději ptát nebudu.

1 183 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.