Je to zásadní nepochopení, říká Končelík

koncelik-impakts

Je neděle večer. Na TV Prima začíná hlavní zpravodajská relace a hned v úvodu se dozvídáme o dalším "pokračování kauzy Plzeň". Následuje šok: mělo se prý odehrávat na Fakultě sociálních věd v Praze. A jako podklad pro tuto zprávu slouží volební program Jakuba Končelíka, vítězného kandidáta na děkana.
"V nedávných letech udělila Fakulta sociálních věd doktorský titul Ph.D. řadě svých starších pedagogů, kteří dosud neměli vědeckou hodnost a potřebovali ji pro setrvání ve funkcích – tito pedagogové absolvovali 'doktorské' studium v rekordně krátkých časech," Končelík, J.: Volební program, volba děkana, podzim 2009. (oddíl 2.4.2., str.27)
Zprávu během večera přejalo hned několik elektronických médií. Všechna napadají Fakultu sociálních věd UK z nekorektního udělování vědeckých titulů. S námi o problému Jakub Končelík mluvil v rámci rozhovoru pro listopadové číslo Sociálu. Příslušnou pasáž (zachycenou na audiozáznam ve čtvrtek 22. října 2009) zveřejňujeme již nyní:

Už třetí den odpovídám na dotazy novinářů, zda tou zmínkou v programu o zrychleném doktorském studiu u některých fakultních funkcionářů říkám, že může nastat podobná situace jako na Západočeské univerzitě v Plzni. Já jim opakovaně vysvětluji, že to je zcela zásadní nepochopení toho programového bodu. Nemám sebemenší pochybnosti o tom, že ty práce jsou v pořádku a že ti funkcionáři jsou fundovaní, že je to celé bezchybné a formálně nezpochybnitelné. Tím bodem jsem chtěl říci, že by se naše fakulta měla snažit předcházet podobným typům dotazů, které nastanou u jakéhokoliv nestandardního kroku, jako že tento krok nestandardní byl. Ovšem byl logický. Je také zcela zřejmé, že člověk, který se čtyřicet let věnuje vědecky nějakému tématu, je skutečně pak schopný napsat dizertační práci za dva roky. V tom není žádný logický nedostatek. Nicméně fakulta to měla řešit nějak korektněji, například ti příslušní pedagogové měli vyvěsit dizertační práci na web, aby žádná pochybnost nevznikala.

Šlo o minulým režimem znevýhodněné vědce

Univerzita Karlova nechala bezprostředně po zveřejnění alarmujících zpráv prověřit všechny absolventy doktorských programů na FSV UK od roku 2000. Za toto období prý absolvovalo celkem 265 studentů, z toho osm za méně než dva roky a jeden student v době kratší než jeden rok. Většina z těchto devíti absolventů jsou ale přední, světově uznávaní odborníci, kteří v minulém režimu nemohli získat titul kandidát věd (CSc.) a po roce 2000 doktorské studium absolvovali jako podmínku pro následné habilitační nebo profesorské řízení.
ČTĚTE TAKÉ: Devatero "rychlotitulů" má jména
aneb kdo si z FSV odnesl PhD titul za nestandardně krátkou dobu a proč.
Univerzita Karlova požádala stávajícího děkana J.A. Víška o studijní dokumentaci těchto osob. S výsledky seznámila veřejnost hned den na to: "Vedení Univerzity Karlovy konstatuje, že provedená důsledná kontrola tedy prokázala formální i věcnou oprávněnost udělení titulu „Ph.D.“ a vyvrátila jakékoliv spekulace o existenci „rychlostudentů“ v doktorských studijních programech na FSV UK." (zdroj: Tisková zpráva UK, iForum)

2 069 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (3 hlasujících, průměrné hodnocení: 5,00 z max. 5)
Loading...

Související články:

2 komentáře: “Je to zásadní nepochopení, říká Končelík”

  1. gesho napsal:

    to nam to ale pekne zacina :), druhe jmeno, ktere se skonuje s plzenskymi pravy je FSV, ted ukazte jaky jste manager 😉

  2. asociál napsal:

    dobry, tak rychlokvasky nechte a otevrte konecne habilitaci Ivo Budila, mozna by doslo i na Klause, ten to dostal coby v minulem rezimu znevyhodneny politik a proto se do habilitaci nesmi sahnout, co?
    alibismus vedecke rady FSV v teto veci je horsi nez to, co napsal KOncelik