Je těžké publikovat karikatury Mohameda

Laconte„Demokracie je založená na tom, že nemáme mít strach, pro svobodný život je třeba ten strach překonat.“ Přesvědčení bojovníků za svobodu tisku tak vyjádřil Philippe Val, ředitel francouzského satirického týdeníku Charlie Hebdo, který uveřejněním karikatur proroka Mohameda vyvolal celosvětovou diskuzi. Val se zúčastnil debaty se studenty a pedagogy Institutu komunikačních studií a žurnalistiky.

V rámci Jednoho světa, filmového festivalu o lidských právech, se na Hollaru uskutečnila beseda o potřebách svobodných médií a jejich omezování. Spolu s francouzským žurnalistou zavítal na IKSŽ také režisér Daniel Leconte. Oba Francouzi přijeli do Prahy, aby se zúčastnili debat s diváky po promítání Lecontova filmu „Je těžké být milován tupci“ na festivalu Jeden svět. Oba si pak přáli setkat se s českými novináři a studenty žurnalistiky.

Lecontův film zachycuje průběh soudního procesu, který byl veden proti týdeníku Charlie Hebdo právě kvůli údajně protimuslimským karikaturám. Snímek se dočkal účasti v oficiálním výběru filmového festivalu v Cannes. Snaží se vykreslit obraz redakce i účastníků soudu a společenské prostředí prostřednictvím reakcí různých osob na situaci okolo „hanlivých“ obrázků. Podle režiséra ukázali svou lepší tvář zejména někteří špičkoví francouzští politici včetně tehdejšího prezidentského kandidáta Sarkozyho. Žalovaní novináři se totiž jejich prostřednictvím snažili zaktivizovat veřejnost. „Pochopili, že je to mezník a postavili se na stranu týdeníku. Bylo to odvážné vystoupení proti veřejnému mínění. A nakonec jim to také pomohlo ve volbách,“ řekl o politicích Leconte.

Novinářská konformita

Tuto „aféru“ lze skutečně považovat za jeden z důležitých momentů v zápase o svobodu tisku. Vzbudila pozornost ve velké části světa a stala se tématem mnoha diskuzí a polemik. Pro Charlie Hebdo i pro tvůrce filmu, kteří se rozhodli týdeník podpořit, bylo důležité získat pochopení společnosti a nastolit zásadní otázky nad podstatou slov „xenofobie“, „protiislamismus“ a „rasismus“. Cítili totiž, že nejde jen o samotný proces, ale o „něco, co je samotné přesahuje“. Ostatní média s nimi prý nechtěla spolupracovat, protože se bála nařčení z protimuslimství a násilných útoků. Leconte to označil za konformitu novinářských názorů, kterou musí sama média překonávat, aby dosáhla svobody.

Laconte

Nakonec se však podařilo najít potřebnou podporu a týdeník soudní při vyhrál, přestože proti němu stál samotný prezident Chirac a široké spektrum francouzských muslimů včetně fundamentalistů. Philippe Val zhodnotil proces takto: „Bylo to moc prospěšné. Muslimům to přiznalo právo soudit se za své náboženství, ale zároveň se ukázalo, že je potřeba respektovat rozhodnutí soudu. Bylo to pedagogické.“ Daniel Leconte řekl, že soud pomohl namířit celý problém tím správným směrem, takže karikatury nemohly být využity ve prospěch islamistů.

Jednomyslně schváleno

V debatě padla samozřejmě také otázka na strach z teroristických útoků proti redakci. Ředitel týdeníku uvedl, že celá redakce i techničtí pracovníci se shodli, že přes hrozící nebezpečí je nutné karikatury publikovat, protože jinak by šlo o omezování svobody slova a nebezpečnou autocenzuru. Strach prý sice měli, ale byli přesvědčeni, že je třeba ho překonat. Bezpečnost je ale přirozeně důležitá, a proto je Philippe Val dodnes pod policejní ochranou.

Z pléna během diskuze samozřejmě vycházely i negativní reakce na uveřejnění karikatur a na vyznění filmu, který měli diváci možnost shlédnout na Hollaru den předtím. Například doktorka Alice Tejkalová z IKSŽ, která se zabývá menšinovými tématy v žurnalistice, se přihlásila s poznámkou, že podle jejího názoru by bylo moudré vyvarovat se stereotypizujících vtipů, protože to pak šíří dojem, se jedná o pravdu. Jedna ze studentek se také zeptala, zda se karikatury nedají považovat za nepřekonatelnou urážku muslimů, kteří mají k prorokovi velmi hluboký vztah, jaký si Evropané nedovedou představit. Philippe Val to však označil za „kulturní relativismus“, který brání pronikání liberalismu do muslimských řad.

Foto: Filip Láb

1 059 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

    žádné články nenalezeny

Komentáře nejsou povoleny.