Hnízdo: přijímačky jsou spravedlivé

Výtky Martina Dubéciho k ústnímu pohovoru (viz Neférové přijímačky odrazují od studia na FSV) jsou podle mě neoprávněné, zkoušející jsou lidé pedagogové s dlouholetou zkušeností. Dříve, když se bralo daleko méně studentů než dnes, maximálně 20 procent, to však bylo na hraně.

Dnes ale komise přijmou 70 procent uchazečů z těch, kteří postoupí do druhého kola. Jejich úkolem je poznat ty dvě třetiny lepších studentů. V době kdy je brán takový podíl uchazečů se nemůže stát aby někdo šikovný neprošel. Už od příštího roku navíc ústní kolo součástí zkoušky nebude.

A že se při zkoušce tísní? Každý rok se jen na IPS hlásí kolem 600 uchazečů, takže mohou být rádi, že si mají vůbec kam sednout. Je ale pravda, že testové otázky se v jednotlivých letech příliš neliší.

Srovnávání FSV s Fakultou sociálních studií v Brně také není úplně správné. Je rozdíl mezi kapacitou třistatisícového Brna a milionové Prahy. Kdyby se student přihlásil do Banské Bystrice, měl by zřejmě ještě lepší podmínky než v Brně. V Banské Bystrici mají katedru politologie a mezinárodních vztahů a město si ji hýčká, Brno má taky katedru politologie a snaží se konkurovat, Praha ale nemá v Česku komu konkurovat. Je proto nutné sledovat i tyto souvislosti a nevytrhávat z kontextu příjímačky jednoho oboru.

1 266 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (2 hlasujících, průměrné hodnocení: 1,00 z max. 5)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.