Hnízdo: Nechtěl jsem vyvolat polemiku

Dovolte, abych několika poznámkami reagoval na „svůj“ článek, který vyšel v minulém čísle Sociálu. Předně chci čtenáře ujistit, že nejde o můj článek. Tento článek jsem nenapsal, vznikl jen na základě nahrávaného rozhovoru, který jsem bral jako neformální a předpokládal jsem, že v případě publikování mně bude dán k autorizaci.

Celý rozhovor jsem považoval za jakýsi povzdech nad dopisem uchazeče o studium, který se rozhodl na základě svých zkušenosti s přijímacím řízením na IPS dát přednost studiu jinde. Takové rozhodnutí je podle mého velmi výjimečné, protože vím, že na IPS do prvního ročníku vždy nastupuje drtivá většina těch, co byla přijata. Přesto mi bylo líto, že se student rozhodl bez ohledu na to, aby si kvalitu oboru, na který byl přijat, vyzkoušel studiem.

Protože jsem sám nebyl při dozoru u písemných zkoušek nemohl jsem objektivně zhodnotit jeho názor. Silně ale pochybuji, že pedagogové vykonávající tento dozor se nesnažili přispět co nejvíc k regulérnosti přijímacích zkoušek. Nemám ale ani důvod se domnívat, že problémy během písemných přijímacích zkoušek si pisatel dopisu vymyslel.

Z toho vycházelo i mé povzdechnutí, kde jsem srovnával kapacity naší fakulty v Jinonicích (přednáškové místnosti, chodby) s budovami a přednáškovými místnostmi fakult, které z vlastní zkušenosti znám, s brněnskou FSS a Fakultou politických vied a medzinárodných vztahov v Banské Bystrici.

A zde, v tomto neformálním rozhovoru, mě napadla pravděpodobně „kacířská“ myšlenka o nepřímé úměře mezi velikostí města a kapacitním zajištěním pro studium u některých fakult v České republice a na Slovensku. Šlo jen a jen o toto srovnání, v žádném případě ne o srovnání přijímacích řízení ani akademických úrovní tohoto procesu.

Kdybych článek dostal k autorizaci, asi bych ho musel odmítnout nebo napsat nově. Rozhodně jsem nechtěl vyvolávat nějakou polemiku.

Bořivoj Hnízdo
ředitel Institutu politologických studií FSV UK

Související články
Přijímačky nejsou spravedlivé
Brno nehýčká katedry, ale studenty

1 443 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (1 hlasujících, průměrné hodnocení: 3,00 z max. 5)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.