Expanze Číny nenechává chladnou ani FSV

čínština

Znečištěná Čína zaměstnaná připravami na olympijské hry a výstavu EXPO přivítala na začátku roku ředitele IES Michala Mejstříka. FSV se po boku světoznámých škol zapojila do výjimečného projektu EU o prohlubování vztahů v Číně. Účast Karlovy univerzity vyvolala v řadě čínských a evropských školách zájem o spolupráci.

S ohledem na velmi úspěšnou účast FSV v programu „EU–China European Studies Centres Programme“(ESCP) byl Michal Mejsřík jako jeden ze čtyř zástupců evropských univerzit pozván do Pekingu a na závěrečném ESCP workshopu přednesl svůj příspěvek. Dle slov evropského ředitele programu, Dr. Hans-Guentera Wagnera, byla Karlova univerzita v projektu ESCP důležitým partnerem.

Závěrečného ceremonie ESCP se vedle velvyslance EU a mnoha oficiálních hostů a rektorů univerzit zúčastnili i první tajemník českého velvyslanectví v Pekingu a druhá tajemnice a obchodní atašé paní Nedvědová, kteří zcela ojedinělou účast Karlovy univerzity na tomto projektu taktéž vysoce ocenili.

Čínský projekt FSV

V těchto dnech se završuje tříletý interdisciplinární projekt FSV-UK s East China Normal University Shangai. V jeho rámci se uskutečnily tři dlouhodobější vědeckopedagogické pobyty českých účastníků v Shanghaji a obdobně čínských účastníků v Praze. Současně proběhly střídavě tři pracovní workshopy a řada krátkodobějších pobytů doplněných přednáškami.

Projektu se zúčastnilo 17 předních čínských univerzit (některé z nich již pronikly do první padesátky na žebříčku světových univerzit, ve kterém je UK je zatím ve třetí stovce) a zhruba 30 evropských univerzit, mezi nimiž se objevuje většina významných univerzit vyučujících problematiku ekonomie a evropských studií (London School of Economics, Bath University, tři pařížské univerzity, řada německých univerzit a další). „Díky zájmu Číňanů o výzkum ekonomů se jako jedinou středo a východoevropskou univerzitu do tohoto projektu podařilo prosadit Univerzitu Karlovu (konkrétně FSV, nikoliv pouze ekonomy),“ říká Mejstřík a dodává, že u všech zúčastněných univerzit včetně čínských a u představitelů EU vyvolala účast UK zájem o další spolupráci.

Studium v Číně: blízká budoucnost?

Ředitel Mejstřík zmínil průkopnický charakter projektu: „Podobný projekt pevněji zakotvuje místo FSV nejen mezi univerzitami v Číně, ale i v Evropě. Tím se studentům FSV otevírají bohatší možnosti k účasti na dalších projektech studentské mobility v Číně.“ Na FSV již vyrostlo několik mladých učitelů, kteří jsou schopni v čínštině komunikovat a otevřené výzvy této rozporuplné země studentům FSV zprostředkovat (např. I. Okleštková či V. Semerák).

Michal Mejstřík čínským studentům několikrat přednášel: „Považuji je za velmi talentované, zejména v matematice skvěle připravené, schází jim zatím lepší jazykové znalosti angličtiny. Nicméně přibývá pozitivních výjimek.“

Zástupci českého velvyslanectví v Pekingu znovu zopakovali výrazný zájem Číňanů o studium na Karlově univerzitě a vyjádřili zájem nabízet jim placené studium na UK v angličtině.

1 645 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (2 hlasujících, průměrné hodnocení: 2,00 z max. 5)
Loading...

Související články:

  žádné články nenalezeny

3 komentáře: “Expanze Číny nenechává chladnou ani FSV”

 1. roman zajaczkowski napsal:

  Váš článek začíná…Znečištěná Čína bla bla bla…. vy jste v Číně zřejmě nikdy nebyl…. je mi vás líto …

 2. Radovan Fišer napsal:

  Díky. Ta věta skutečně není napsaná jasně. Domnívám se, že si ředitel Mejstřík autorce (nyní jsem u článku nastavil správného autora, totiž autorku, dosud jsem tam byl omylem já) postěžoval, že ho nepříjemně překvapil smog, a tento fakt měl být uveden citací.

 3. mirek napsal:

  Nevidím na té větě nic divného. Že má Čína problémy s ochranou životního prostředí je celkem známá a doložitelná věc. A opravdu mám rád lidi, co komentují články po přečtení první věty.