Z Norska domů se mi nechce!

Byla to celkem nevinná otázka na hodině norštiny: učitelka se zeptala mého nizozemského spolužáka, jestli je hrdý na zemi, ze které pochází. Odpověděl, že až tady v Norsku (jsem na semestrálním Socrates/Erasmus studijním pobytu na Univerzitě v Oslu) si uvědomil, jak je na svoji zemi pyšný a jak ji má rád. Já jsem si s hrůzou uvědomila pravý opak.

Jsem v Oslu již tři měsíce, ale i takto krátká doba mi stačila na to, abych viděla tolik rozdílů mezi českou a norskou společností a aby mi norská zkušenost poskytla příležitost k zamyšlení…

Zpátky domů se mi upřímně řečeno moc nechce. Na co se mám těšit? Na politické tahanice, spory ohledně nedořešené reformy zdravotnictví, na rostoucí oblibu KSČM? Na korupci, nedodržování zákonů, na závistivou společnost? Na kriminálníky, opilé řidiče, piráty silnic a jiná individua, která ohrožují nevinné lidi a po dopadení dostávají směšně nízké tresty?

Na Prahu, kterou tu každý vynáší do nebe? Já do Prahy nejezdím jako turista, já v ní žiju, a proto nevnímám jen její historické památky, ale i kapsářské gangy, prostitutky, drogové dealery, smog a obludná šedivá sídliště a hypermarkety. Mam být hrdá na české pivo, ke kterému se tu každý hlásí? Není to trochu málo?

Spolužačka z Kanady mi vyprávěla, jak jí rodiče poslali balíček. Myslela, že jí posílají její milované arašídové máslo, ale když prý zásilku rozbalila, byla tam jen kanadská vlajka, aby si ji mohla vyvěsit v pokoji. Tohle by se Čechovi mohlo přihodit jen výjimečně. České vlajky opět ožily po nedávném vítězném dvojzápase s Norskem v baráži o fotbalové mistrovství světa. Obávám se však, že to byl jen další chvilkový záchvat národní hrdosti.

Mé poněkud chmurné myšlenky dokázala rozptýlit návštěva univerzitní knihovny. Mé srdce zaplesalo, když jsem mezi encyklopediemi objevila Ottův slovník naučný a pak několik regálů nesoucích označení „tsjekkisk“ a na nich díla Čapka, Havla, Hrabala, Kundery, Jiráska, Němcové a mnoha dalších! Jako vítěz jsem se však cítila až v momentě, kdy jsem si k zapůjčení nesla kolekci her Divadla Járy Cimrmana.

Iva Viktorová (IMS)

322 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.